Pogoda na drugi dzień świąt: słonecznie i bardzo mroźnie
Dzięki strefie wysokiego ciśnienia z centrum nad Polską, drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia będzie pogodny i mroźny. – Niewielkie opady śniegu są spodziewane jedynie na północnych krańcach Polski – mówi Ewa Łapińska, synoptyk IMGW-PIB.
Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego informuje, że w niedzielę pogodę nad Polską będzie kształtował wyż z masami arktycznego powietrza.
Wszędzie „na minusie”
„Strefa wysokiego ciśnienia zapewni niemal w całym kraju słoneczną pogodę, ale arktyczne powietrze, które już napłynęło do nas z północy Europy, da o sobie znać niskimi temperaturami. W niedzielę tylko na północnych krańcach Polski będzie nieco więcej chmur, z których może spaść symboliczny śnieg. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od minus 8 stopni Celsjusza w miejscowościach podgórskich, przez 4-5 stopni mrozu na przeważającym obszarze kraju, do minus 1-2 stopni nad samym morzem” – powiedziała Ewa Łapińska.
Także w nocy z niedzieli na poniedziałek Polska będzie w zasięgu wysokiego ciśnienia. Nad przeważającym obszarem kraju będzie bezchmurnie lub z niewielkim zachmurzeniem. Jedynie w przygranicznym pasie Górnego Śląska i Małopolsce może pojawić się więcej chmur i spodziewane są niewielkie opady śniegu. Śnieg może spaść także na Suwalszczyźnie i Podkarpaciu. W nocy temperatura spadnie do minus 20 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat, minus 15 stopni na północnej połowie kraju i około minus 10-12 stopni w centrum. Na Dolnym Śląsku temperatura ma spaść do minus 8, a nad morzem do minus 6 stopni Celsjusza.
Ostrzeżenia IMGW
IMGW ostrzega przed silnym mrozem na terenie dziesięciu województw. Temperatura w niedzielny poranek może spaść miejscami nawet do -20 stopni Celsjusza. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, z wyjątkiem powiatów nadmorskich, lubuskim, w powiatach: gorzowskim, Gorzów Wielkopolski i strzelecko-drezdeneckim, wielkopolskim, łódzkim, z wyjątkiem północno-wschodnich powiatów, świętokrzyskim, dolnośląskim, w południowych powiatach, śląskim, w powiatach: kłobuckim, częstochowskim, Częstochowa, myszkowskim, zawierciańskim, cieszyńskim, bielskim i Bielsko-Biała, małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, tarnowskim, Tarnów, dąbrowskim, proszowskim i miechowskim, pomorskim, poza powiatami na północy regionu, podkarpackim.
Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -20 do -12 stopni Celsjusza. Najniższa temperatura przewidywana jest dla Pomorza Zachodniego oraz Podkarpacia. Średnia prędkość wiatru wyniesie od 5 do 10-15 kilometrów na godzinę. Alerty stracą ważność w godzinach przedpołudniowych.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |