Pogrzeb Antoniego Krauzego [GALERIA]
Reżyser Antoni Krauze został we wtorek pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Falenicy. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, a także m.in. wicepremier, minister kultury.
Arcybiskup Andrzej Dzięga, który przewodniczył uroczystościom pogrzebowym na cmentarzu, podkreślił, że Krauze mówił ze szczególną intonacją zwłaszcza „o sprawach najważniejszych, o sprawach duszy, o sprawach bożych”. „I o sprawach Polski, ze szczególnym akordem Smoleńska, który wypełnił ostatnie lata jego życia” – powiedział duchowny.
„Gdy stajesz tutaj, pamiętaj, przywołuj jego spojrzenie, które potrafił tak utkwić w człowieku, że miało się wrażenie, że zaczerpnąć chce gdzieś z głębi, a potem na chwilę odchylał wzrok, jakby chciał wysmakować to spojrzenie i to spotkanie” – zwrócił się abp Dzięga do zebranych, wspominając zmarłego. Leszek Długosz z „Piwnicy pod Baranami”, z którą Krauze był związany przez lata, podczas uroczystości pogrzebowych na cmentarzu parafialnym w Falenicy zaznaczył, że Krauze najlepiej oddał fenomen „Piwnicy pod Baranami”. „Ty, jak napisałem to w mojej książce o Piwnicy, najlepiej oddałeś fenomen tego kabaretu, tego zjawiska artystycznego, tych ludzi. W twoich filmach najwierniej uchwyciłeś atmosferę, budulec i to, co się nazywa tak niejasno piwnicznością” – podkreślił Długosz.
Na cześć reżysera podczas uroczystości pogrzebowych oddano salwę honorową. Uczczono go także oklaskami.
Antoniego Krauzego podczas państwowych uroczystości żegnali także filmowcy: aktorka Ewa Fido, producent Maciej Pawlicki oraz reżyserzy Wojciech Marczewski, Krzysztof Zanussi i Robert Gliński. Twórca odznaczony został przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Krauze urodził się w styczniu 1940 r. w Warszawie, ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Od 1968 roku był związany ze Studiem Filmowym „TOR”. Był asystentem Krzysztofa Zanussiego podczas kręcenia filmu „Struktura kryształu”. Sam łącznie wyreżyserował kilkadziesiąt filmów, zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. Do najbardziej znanych spośród nich należą: „Monidło”, „Meta”, „Zaklęty dwór”, „Party przy świecach”, „Prognoza pogody”, „Dziewczynka z Hotelu Excelsior”, „Akwarium”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” i „Smoleńsk”.
Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. W 1981 roku otrzymał nagrodę specjalną jury na 8. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za film „Meta”, siedem lat później uhonorowano go specjalną nagrodą jury za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo. Za „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, filmową rekonstrukcję masakry robotników w Stoczni Gdańskiej w czwartek 17 grudnia 1970 roku, otrzymał w 2011 roku Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) podczas 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu.
Zdjęcia: Abp. Andrzej Dzięga podczas uroczystości pogrzebowych reżysera Antoniego Krauzego w kościele oo. Dominikanów na warszawskim Służewie, fot: Jacek Turczyk, PAP oraz uroczystości pogrzebowe na cmentarzu w Alaksandrowie, fot: Rafał Guz, PAP
Antoni Krauze zmarł w ubiegłą środę, w wieku 78 lat.