epa06072585 Mourners pay their respect as the coffin of former Vatican spokesman Joaquin Navarro Valls arrives at Sant Eugenio church for the funeral service in Rome, Italy, 07 July 2017. Navarro Valls, who was the head of the Holy See’s press office appointed by Pope John Paul II in 1984 and held the position until 2006, died on 05 July in Rome at the age of 80. EPA/GIUSEPPE LAMI Dostawca: PAP/EPA.

Pogrzeb Navarro-Valssa, rzecznika Jana Pawła

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W rzymskim kościele św. Eugeniusza, należącym do prałatury Opus Dei i znajdującym się w pobliżu jej głównej siedziby w dzielnicy Parioli, odbyły się uroczystości pogrzebowe  Joaquina Navarro-Vallsa. Był on członkiem numerariuszem Opus Dei i przez ponad 20 lat dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, który przeszedł do historii jako rzecznik prasowy Jana Pawła II.

Obecni byli również pracownicy Biura z jego obecnym dyrektorem Gregiem Burke oraz liczni watykaniści na czele z ich nestorem Gian Franco Svidercoschim, który osobiście poinformował o śmierci Joaquina Navarro-Vallsa kardynała Stanisława Dziwisza.

W kazaniu ksiądz, który przewodził Mszy pogrzebowej podkreślił trzy główne cechy charakteru i osobowości Zmarłego: lojalność, profesjonalizm i pojmowanie własnego życia jako daru, który należy się innym. Jego lojalności towarzyszyło bogactwo talentów. Profesjonalizmem Navarro-Valls wykazał się już w latach 60. ubiegłego stulecia, gdy kierował w Rzymie biurem prasowym przyszłego świętego Josemarii Escrivy de Balaguera, założyciela Opus Dei – podkreślił kaznodzieja. Dodał, że służbą innym była po odejściu z Watykanu jego praca na rzymskiej uczelni medycznej Campus Bioetico.

fot: Filippo Monteforte, PAP/EPA


– Możemy sobie wyobrazić szczery uścisk, jaki Joaquin zaraz po przybyciu do nieba wymienił z witającymi go tam świętymi, których poznał już tu na ziemi – zakończył ks. Fazio.Na zakończenie celebry odczytano listy od przebywającego obecnie w Portugalii prałata Opus Dei, ks. Fernando Ocáriza i od krakowskiego arcybiskupa seniora, kard. Stanisława Dziwisza. Były sekretarz św. Jana Pawła II wyraził przekonanie, że Joaquina Navarro-Vallsa łączyła z papieżem autentyczna przyjaźń.

Jako ostatnia mówiła młoda lekarka, pod której opieką Navarro-Valls był przez ostatnie dwa lata. Ujawniła, że na krótko przed śmiercią, widząc, że nie ma dla niego już żadnego ratunku, zapytał ją, czy mógłby komuś oddać swoje narządy. Trumna z ciałem byłego dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej spoczęła na rzymskim cmentarzu Prima Porta.

fot: Giuseppe Lami, PAP/EPA

Zobacz także
Wasze komentarze