![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/oblaci-1-750x501-1-uai-750x421-1-900x380.jpg)
Fot. P. Depta OMI/oblaci.pl
Pokreślony dokument. 199 lat temu Kościół zatwierdził Konstytucje i Reguły naszego Zgromadzenia
Każda instytucja, każda większa wspólnota potrzebuje odpowiednich regulacji, żeby poprawnie funkcjonować. Swoje Konstytucje i Reguły mają zatem także Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Dzisiaj mija 199 lat od ich zatwierdzenia.
– Aktualne pozostaje to pierwotne przesłanie, jakie Kościół w Konstytucjach i Regułach nam nadał 200 lat temu – mówi o. Ryszard Szmydki OMI. – Na dzisiaj próbowałbym wyrazić to tak, że Jezus Chrystus nas powołał i powierzył nam zadanie głoszenia Ewangelii. To zadanie wypełniamy we wspólnocie i odnawiając nieustannie naszą oblację, czyli ofiarowanie, oddanie naszego życia, naszej osoby Jezusowi Chrystusowi, a czynimy to przez ręce Maryi. Dlatego właśnie jesteśmy oblatami Maryi Niepokalanej. To nam daje wewnętrzną pewność, że to nasze oddanie jest Panu Bogu miłe i jest ono skuteczne – podkreśla oblat.
Zaskoczenie w Rzymie
Konstytucje i Reguły, które papież Leon XII zatwierdził w 1826 r., rodziły się stopniowo. Św. Eugeniusz de Mazenod napisał pierwszą regułę już w 1818 r. dla Misjonarzy Prowansji, jak pierwotnie nazywało się zgromadzenie. Tworzył ją na modlitwie w wiejskiej posiadłości rodzinnej St. Laurent de Verdun. – Nasz założyciel widział, że musi napisać regułę, jeśli chce, by to dzieło przetrwało i rozlało się na cały Kościół za aprobatą papieża – wskazuje o. Szmydki OMI.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2019/05/Zdjęcie-11.jpg)
Św. Eugeniusz, pisząc Regułę, wzorował się na istniejących już zgromadzeniach misyjnych, zwłaszcza redemptorystach, których poznał osobiście podczas pobytu we Włoszech. – Odnajdujemy w naszych Konstytucjach wiele wątków z reguły św. Alfonsa Liguoriego – dodaje o. Szmydki. Redemptoryści prowadzili też misje ludowe, a to misje święte w parafiach były właśnie tym, czym zajmowali się pierwsi oblaci w zniszczonej rewolucją Francji.
W 1825 r. św. Eugeniusz poprawia Regułę i jej przetłumaczony na łacinę tekst zawozi do Rzymu, by przedstawić ją papieżowi. Wówczas oblaci stanowili niewielką wspólnotę, złożoną z 20 zakonników i 8 nowicjuszy. Założyciel mógł mieć pewne obawy, czy propozycja nowego zgromadzenia spotka się z papieską aprobatą. W tym celu odbywał liczne spotkania z kardynałami w Kurii. – Eugeniusz chciał, żeby papież (wtedy była taka praktyka) wyraził swoją notę pochwalną. Taki akt oznaczałby, że Ojciec Święty otwiera przed nowym zgromadzeniem pole misyjne w całym Kościele, mimo że nie byłoby to jeszcze oficjalne zatwierdzenie. Ku zaskoczeniu założyciela papież zaaprobował je i podniósł do rangi papieskiego dzieła, a więc rozszerzył na cały Kościół – mówi o. Szmydki.
Jak oblaci oddali się Maryi Niepokalanej
Kult Maryi Niepokalanej był obecny w Kościele w południowej Francji jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu. Wpłynęło to na duchowość św. Eugeniusza oraz odcisnęło to swoje pięto w naszych Konstytucjach i Regułach. Co ciekawe, początkowo patronem nowego zakonu miał być św. Karol Boromeusz
– Pierwsza propozycja o św. Karolu prawdopodobnie wyszła od współbraci Eugeniusza. Jego patronem był św. Karol, dlatego Misjonarze Prowansji proponowali w tej regule, aby nazwa odwoływała się do św. Karola. Eugeniuszowi się ona nie podobała. W swoich pismach wskazywał, że wydaje się mu ona zbyt bliska jego imieniu – opowiada o. Szmydki OMI. W pierwszym tekście Konstytucji i Reguł był właśnie św. Karol. Nagła zmiana spowodowała, że do dzisiaj widać na dokumencie… przekreślenie. Dopisano obok do nazwy Maryję Niepokalaną.
– Św. Eugeniusz, gdy przygotowywał w Rzymie Konstytucje i Reguły do zatwierdzenia, uczestniczył w grudniu w nowennie ku czci Niepokalanego Poczęcia w kościele franciszkanów. Wówczas stwierdził, że przecież oblaci czczą Maryję Niepokalaną, mają Jej piękną figurę u siebie w Aix, więc powinni być Oblatami Maryi Niepokalanej. Papież to zatwierdził ku wielkiej radości założyciela, którą wyraził w liście po aprobacie papieskiej – zaznacza o. Szmydki.
Najważniejsza część Reguły
– Niewątpliwie w naszych Konstytucjach, które składają się z trzech części, ta pierwsza jest najważniejsza. W niej zaś tzw. rozdział 1, czyli pierwsze dziesięć Konstytucji i Reguł są zdecydowanie kluczowe dla naszej tożsamości i sposobu wypełniania naszej misji. Odpowiadają one na pytanie, kim są oblaci, dlaczego są w Kościele, jakie mają zadanie i jak je wypełniają – mówi oblat.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2024/10/DSC_0494.jpg)
Konstytucje i Reguły są co jakiś czas aktualizowane. Świat się zmienia i do tego trzeba dostosować funkcjonowanie zgromadzenia. Obecna forma Konstytucji wypływa z aktualizacji, która miała miejsce 45 lat temu, w 1980 r. – Komisja, która przygotowywała ten tekst, starała się, żeby był wierny tej pierwotnej Regule, a jednocześnie dostosowany do naszych czasów – zaznacza o. Ryszard Szmydki OMI. Kapituła Generalna, najwyższy autorytet w zgromadzeniu, aktualizowany tekst studiuje i je zatwierdza. Nabiera on jednak mocy prawnej po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską
Kapituła ma natomiast możliwość wprowadzać nowe lub zmieniać dotychczasowe reguły, czyli paragrafy mówiące o zastosowaniu w praktyce Konstytucji. Gdy są one przegłosowane i zatwierdzone przez Kapitułę, nabierają mocy. Ostatnia obszerniejsza aktualizacja Konstytucji i Reguł miała miejsce 15 lat temu i dotyczyła struktur administracyjnych.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów. Prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i w Turkmenistanie. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Obecnie generałem zgromadzenia jest o. Luis Ignacio Rois Alonso OMI.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |