Polacy po raz pierwszy drugą zagraniczną nacją w Fatimie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Polacy byli w 2018 r. drugą po Hiszpanach zagraniczną nacją najczęściej przybywającą w zorganizowanych grupach do sanktuarium w Fatimie. To pierwszy raz, gdy pielgrzymi z Polski wyprzedzili Włochów, masowo odwiedzających to portugalskie miejsce kultu maryjnego.

Jak poinformowało we wtorek sanktuarium w Fatimie, w 2018 roku przybyło tam w grupach prawie 12 tys. Polaków. Oznacza to, że byli oni drugim, po Hiszpanach, zagranicznym narodem odwiedzającym Fatimę. Hiszpanów w ubiegłym roku przybyło do sanktuarium 34,1 tys.

Zdjęcie: kościół w Fatimie

Ze statystyk Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie wynika, że liczba przybywających tu w 2018 r. grupowo Polaków była o prawie pół tysiąca większa niż Włochów. Wszystkich docierających w ubiegłym roku do Fatimy pątników z całego świata było 7 mln. Przeważali wśród nich Portugalczycy. Władze sanktuarium w Fatimie zaznaczają, że od kilku lat liczba pielgrzymów z Polski utrzymuje się na stałym poziomie. W zorganizowanych grupach przybywa tam rocznie kilkanaście tysięcy osób.

Jan Paweł II i jego szczególny związek z Fatimą

Lizboński działacz katolicki Miguel Pinto twierdzi, że do wysokiej liczby Polaków w Fatimie przyczynia się zarówno duża liczba tanich połączeń lotniczych pomiędzy Polską a Portugalią, jak i wciąż żywa pamięć rodaków Jana Pawła II o jego bliskich związkach z tym sanktuarium. “O Polakach jako pielgrzymach mówi się w Portugalii od lat w związku z ich masowym przybywaniem do sanktuarium w Fatimie. Niewątpliwie wpływ na to zjawisko miał pontyfikat św. Jana Pawła II, papieża z Polski, który zawsze podkreślał swoją silną więź z Fatimą” – mówi Pinto.

fot. Mazur Large

Św. Jan Paweł II wiązał swoje cudowne ocalenie w rzymskim zamachu z 13 maja 1981 r. z opieką Matki Bożej Fatimskiej. Przypominał, że jej święto przypadało właśnie w dniu, w którym na placu Św. Piotra strzelał do niego turecki terrorysta Mehmet Ali Agca. W blisko rok po zamachu, 12 maja 1981 r. Jan Paweł II przybył do Fatimy. W obecności ponad milionowego tłumu podziękował Maryi za wstawiennictwo przed jej figurką, w miejscu ostatniego objawienia z 1917 roku. Jan Paweł II był drugim przywódcą Kościoła katolickiego, który przybył do Fatimy, po wizycie Pawła VI w 1967 r. Polski papież jeszcze dwukrotnie przybył do tej portugalskiej miejscowości: w 1991 oraz w 2000 r.

Zobacz także
Wasze komentarze