Fot. PublicDomainPictures/ pixabay

Polacy skracają wakacje w Polsce lub wybierają zagranicę

Wysokie ceny wystraszyły klientów. Skracają pobyty lub wybierają zagranicę – pisze środowa „Rzeczpospolita”.

Takie wnioski można wysnuć z badań firmy Selectivv udostępnionych „Rzeczpospolitej”.

Jak czytamy, „zebrano je na podstawie logowań telefonów komórkowych podczas pierwszych trzech tygodni tegorocznych wakacji”. „Analizie poddanych zostało 268 gmin górskich i nadmorskich oraz w woj. warmińsko-mazurskim. Co z nich wynika? W trzech badanych +pasach turystycznych+ liczba turystów w tym czasie zmniejszyła się w porównaniu z 2022 r. o 5 proc. w przypadku wyjazdów trwających ponad jeden dzień. Mniej o 3 proc. było wyjazdów jednodniowych. Pod względem liczby turystów bardziej ucierpiało morze niż góry” – napisano.

>>> Warszawa: ciastko wuzetka wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych

Podano, że „w przypadku terenów nadmorskich jest to spadek o 8 proc. w skali roku, a w góry pojechało od początku wakacji o 5 proc. Polaków mniej, na Mazury zaś o 3 proc. mniej”. „Jedyne województwo, które odnotowało wzrost rok do roku, to śląskie. Badanie dotyczyło wyłącznie polskich odwiedzających i nie uwzględnia obcokrajowców” – doprecyzowano.

Fot. pixabay/Stevebidmead

„Żeby mieć pełnię obrazu rynku, musimy się cofnąć do wyników badań z tego samego okresu z lat 2021/2022, których wyniki były nietypowe, bo wówczas odczuwalny był jeszcze wpływ pandemii Covid- 19, a Polacy częściej wybierali wakacje w kraju niż wyjazdy zagraniczne. Podkreślić należy, że w obu tych latach do naszego kraju przyjechało niewielu cudzoziemców, więc to Polacy uratowali krajowy rynek turystyczny” – powiedział „Rz” Aleksander Luchowski, prezes Selectivv.

„Niemniej w tym roku obserwujemy spadek liczby turystów spędzających wakacje w Polsce w porównaniu z 2022 rokiem” – dodał.

>>> Polacy od doby koczują na lotnisku w Rodos. Nie wiedzą, kiedy wrócą

„Rz” pisze, że turyści „co gorsza, przyjeżdżają na krócej, najczęściej na cztery–pięć dni”. „Zmienia się zachowanie turystów. I w górach, i nad morzem obserwujemy większy spadek liczby dni pobytu niż liczby turystów” – wskazał Luchowski.

Turystów zyskują za to duże miasta takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. „Ale wynika to z coraz większego napływu cudzoziemców” – wyjaśniono.

Oceniono, że „powodem mniejszego zainteresowania spędzaniem wakacji w Polsce są wysokie ceny”. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze