fot. PAP/Adam Warżawa

Jezus w koronie w kształcie koronawirusa [ZDJĘCIA]

Rzeźba autorstwa Roberta Wyskiela, przedstawiająca Jezusa w koronie w kształcie koronawirusa, stanęła przy kościele św. Jerzego w Sopocie. Na tablicy, którą niesie Jezus przeczytać można: „On wziął na siebie nasze słabości. I niósł nasze choroby” (Mt, 8, 17).

fot. PAP/Adam Warżawa


Instalacja wzbudziła zainteresowanie mieszkańców i przechodniów. W tym roku ze względu na okoliczności związane z pandemią koronawirusa (w kościele może przebywać do 5 osób) tradycyjne groby Pańskie nie są masowo nawiedzane, ale do świątyń przychodzą pojedynczy wierni. Chwilę i w ciszy modlą się i adorują Jezusa w Najświętszym Sakramencie. 

fot. PAP/Adam Warżawa


W archikatedrze warszawskiej instalacja stawia pytanie o wiarę, a w Bazylice Świętego Krzyża przypomina o historycznych wydarzeniach – 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i urodzin św. Jana Pawła II. W wielu warszawskich kościołach, np. w kościele dominikanów na Freta, u paulinów, jezuitów, w kościele Wszystkich Świętych czy św. Anny, w tym roku ze względu na okoliczności związane z pandemią, nie został przygotowany tradycyjny grób Pański. Warto przypomnieć, że Groby Pańskie stanowią lokalny zwyczaj, który nie jest obowiązkowy. 

>>> Wielka Sobota – cisza i oczekiwanie

Kościół św. Kazimierza

Benedyktynki Sakramentki pod głównym ołtarzem wystawiły wśród białych kwiatów figurę umęczonego ciała Chrystusa. Z boku stoi prosty krzyż. Najświętszy Sakrament wystawiony jest – jak zwykle, 24 h na dobę – na tabernakulum. Po drugiej stronie nieustannie adorują eucharystycznego Chrystusa klauzurowe mniszki.

Grób Pański w kościele Sakramentek pw. św. Kazimierza w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

Franciszkanie – kościół Stygmatów św. Franciszka

– Tegoroczna dekoracja grobu Pańskiego w naszym kościele jest wyjątkowo prosta. W centrum znajdują się słowa Pana Jezusa wypowiedziane przy grobie Łazarza tuż przed jego wskrzeszeniem : „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to? (J 11,25-26)”.

Kościół franciszkanów pod wezwaniem Stygmatów św. Franciszka, fot. PAP/Radek Pietruszka


>>> Wielka Sobota: dajmy świadectwo Temu, który dla nas pokonał śmierć!

Słowa zapisane zostały jednak w dość szczególny sposób: swoim kształtem tworzą one bowiem zarys krzyża. Temu, kto dziś przychodzi do świątyni, zapewne zalękniony o swój los i o los bliskich, świadom kruchości swego istnienia, niepewności jutra i realności śmierci, Chrystus niezmiennie wskazuje na siebie jako na Dawcę i jedyne Źródło prawdziwego Życia. On zmartwychwstał, okazał się wiarygodny, można pewnie zawierzyć Jego obietnicom. Jego krzyż to najlepszy klucz do odczytania wszelkich naszych życiowych doświadczeń. Jego Słowo to światło rozświetlające nawet największe nasze dramaty. Pytanie: „wierzysz w to?” zaprasza zarówno do uczciwego przyjrzenia się własnej wierze, ale też do podjęcia kolejnego kroku zawierzenia Bogu – wyjaśnia o. Marek Sykuła OFMConv, gwardian klasztoru.

Bazylika św. Krzyża w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

Bazylika św. Krzyża

Najświętszy Sakrament wystawiono na ogromnym tle z reprodukcją obrazu ilustrującego Bitwę Warszawską, której setną rocznicę obchodzimy w tym roku. Obok zdjęcie św. Jana Pawła II z fragmentem kazania wygłoszonym w Koszalinie 2 czerwca 1991 r., gdzie papież wspominając rycerskość Polaków wymienił m.in. Bitwę Warszawską. Postać Jana Pawła II pojawia się również z racji setnej rocznicy jego urodzin. Pod figurą Chrystusa widnieje napis „W Tobie jest nasze zwycięstwo”.

Galeria (4 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze