Obrazek poglądowy/Fot. oblaci.pl/OMI Bruksela

Polacy z całej Francji spotkali się na sesji formacyjnej w Lisieux

W czwartek 14 marca w sanktuarium św. Teresy w Lisieux zakończyła się czterodniowa sesja formacyjna i pielgrzymka dla księży oraz delegatów wspólnot Polskiej Misji Katolickiej we Francji pod przewodnictwem rektora PMK ks. Bogusława Brzysia. Wzięło w niej udział 95 osób (32 księży i 63 delegatów świeckich), reprezentujących w sumie 35 ośrodków duszpasterskich z całej Francji.

Hasło przewodnie tego wydarzenia brzmiało: „Przyjąć”, w nawiązaniu do słów z Ewangelii: „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (Mt 25,35). To pierwszy z trzech elementów składających się na wizję duszpasterstwa Polskiej Misji Katolickiej we Francji: „przyjąć, szukać, budować”. Najważniejszym punktem każdego dnia sesji była wspólna modlitwa, szczególnie Eucharystia. Uczestnicy formacji codziennie pracowali też w małych grupach, kiedy dzielili się doświadczeniem ze swoich wspólnot. Był też czas na spotkanie grup w ramach NewPastoral. Jest to inicjatywa oferująca narzędzia do inicjowania i prowadzenia spotkań w małych grupach domowych w parafiach. Po pracy w grupach wyniki dyskusji prezentowano wszystkim uczestnikom sesji. 

>>> Francja: młodzi katolicy powracają do wielkopostnych praktyk

O duszpasterstwie ze świeckimi

W słowie wprowadzenia do uczestników sesji formacyjnej rektor PMK ks. Bogusław Brzyś przypomniał, że rok temu na przełomie lutego i marca odbyła się pierwsza sesja łącząca duchownych i delegatów świeckich, która miała miejsce w Lyonie.

„Zrodziło się takie przekonanie, że można by pójść dalej, i że to ma sens, żeby o Kościele, transformacji pastoralnej, o nawróceniu misyjnym, o duszpasterstwie naszych parafii nie mówić osobno, ale właśnie razem” – podkreślił rektor na wstępie.

W pierwszym dniu sesji formacyjnej w Lisieux odbyła się projekcja wystąpienia delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego. Przypomniał, że przyjmowanie i otwartość na innych to postawa, której wzorem był Chrystus, czego dowody można znaleźć na kartach Ewangelii.

„Przyjmować, ale mieć cel. To nie chodzi o przyjmowanie dla przyjmowania, ale żeby moja miłość, mój gest stał się drogą miłosierdzia dla Chrystusa, który wejdzie do serca, bo ostatecznie to nie my jesteśmy zbawicielami świata. Zbawicielem jest Chrystus, On jest Panem, On jest wszystkim” – zaznaczył bp Piotr Turzyński.

Drugiego dnia sesji uczestnicy spotkali się na platformie Zoom z kard. Grzegorzem Rysiem. Podczas spotkania była okazja do rozmowy i dyskusji na temat Synodu i jego wpływu na przyszłość Kościoła. Metropolita łódzki skomentował 10. i 15. rozdział Dziejów Apostolskich, gdzie jest mowa o postawie otwartości Kościoła na pogan i tych wszystkich, którzy są poza Kościołem.

„Bóg mu [św. Piotrowi] pokazał, że człowiek, do którego go posłał, nie jest ani zwykły, ani nieczysty dla Boga. Jeśli tego nie zrozumiemy, nie zrozumiemy niczego z postawy Kościoła, który ma być otwarty, przyjmujący. To nie chodzi o to, w jaki sposób my postrzegamy ludzi. Od początku do końca chodzi o to, w jaki sposób postrzega ich Pan Bóg” – podkreślił kard. Ryś, komentując scenę spotkania św. Piotra z poganinem Korneliuszem. Uczestnicy mogli również zadawać kardynałowi pytania.

Budować Kościół przez miłość

W środę 13 marca uczestnicy sesji formacyjnej spotkali się z rektorem miejscowego sanktuarium ks. Emmanuelem Schwabem.

„Pamiętajcie, aby w wizji Polskiej Misji Katolickiej rozróżniać jej trzy punkty (przyjąć, szukać, budować), ale ich nie rozdzielać – one tworzą jedno. To nie my budujemy Kościół – to Chrystus, my tylko stajemy do Jego dyspozycji. Jak? Przez miłość. Mamy kochać ludzi takimi, jacy są, nawet grzeszników – nie ich grzech, ale grzeszników” – powiedział rektor do Polaków.

Tego samego dnia odbyło się też spotkanie na platformie Zoom z prof. Aleksandrem Bańką, członkiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, który poruszył temat synodu polskiego i rzymskiego. Jako jedyny świecki delegat z Polski, prof. Bańka brał udział w pierwszej sesji Synodu, która odbyła się w październiku 2023 r. w Rzymie. Przypomniał, że zdaniem papieża Franciszka, „w Synodzie chodzi o pewne fundamentalne kwestie. To po pierwsze doświadczenie rozeznawania, a po drugie pewien styl bycia w Kościele, który papież Franciszek łączy bardzo mocno z początkiem”, czyli z Synodem Biskupów dla Kościoła powszechnego zainicjowanym w 1965 r. przez Pawła VI.

Ostatni dzień wydarzenia, czwartek 14 marca, był okazją do podsumowań oraz prezentacji inspiracji i projektów. Tak wydarzenie podsumowała sekretarz PMK Elżbieta Wryk:

„To była wielka radość witać osoby z Nicei, Tuluzy, Lourdes, Strasburga, Miluzy, północy Francji, oczywiście z Paryża. Była też grupa z parafii Saint Genis-Pouilly, skąd mają widok na szczyt Mont-Blanc”.

Elżbieta Wryk podkreśliła, że dzięki metodzie pracy w małych grupach, wszyscy uczestnicy byli współtwórcami sesji.

„Było bardzo dużo spotkań wspólnych, warsztatów, dyskusji, przygotowywania punktów, przemyśleń, wzajemnych refleksyjnych” – powiedziała Elżbieta Wryk. „Ta metoda podobała się uczestnikom, wniosła wiele dobra i pomysłów” – dodała.

Wymiana doświadczeń

„Przyjechaliśmy tutaj, żeby się spotkać z innymi parafianami, z innych polskich parafii we Francji, podzielić się doświadczeniami na temat problemów w naszych parafiach i tego, jak możemy je pokonywać oraz jak wspólnie działać, żeby nasze parafie rosły, rozwijały się, żeby ludzie byli bardziej zaangażowani w życie religijne” – powiedział w rozmowie z Polskifr.fr Andrzej z najstarszej i największej polskiej parafii we Francji pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu „Concorde”.

Jednym z uczestników sesji był też Hubert Kowalski, współtwórca zespołu „Deus Meus”, kompozytor i muzyk. Do Lisieux przyjechał z Krakowa, ale współpracuje z polską wspólnotą w Saint-Genis-Pouilly.

„Pobyt tutaj jest dla mnie bardzo wzruszający, bo mam możliwość spotkania wielu Polaków z różnych stron Francji. Mam też okazję zobaczyć, poznać, jak z ich perspektywy wygląda życie w wierze” – podkreślił w wypowiedzi dla Polskifr.fr.

Polska Misja Katolicka we Francji jest najstarszą tego typu instytucją na świecie. Jej początki sięgają przełomu XVIII i XIX wieku. Jednym z jej założycieli był Adam Mickiewicz. Misja służyła polskim emigrantom, dla których stanowiła możliwość uczestnictwa w życiu liturgicznym oraz kontaktu z rodakami i krzewienia kultury polskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze