fot. Kapsuglan/wikimedia

Polacy zdecydowali – chcą kontroli na granicy z Niemcami

Ponad 62 proc. Polaków uważa, że w związku z nielegalną migracją Polska powinna wprowadzić kontrole na granicy z Niemcami, przeciwnego zdania jest ponad 27 proc. – wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadzonym na zlecenie Radia ZET.

Na pytanie, czy w związku z nielegalną migracją Polska powinna wprowadzić kontrole na granicy z Niemcami, 62,1 proc. badanych odpowiedziało „tak”, „nie” – 27,6 proc., a trudno powiedzieć 10,3 proc.

Z sondażu wynika, że w ogólnym ujęciu wyników średnio 6 na 10 Polaków jest za wprowadzeniem kontroli na polsko-niemieckiej granicy.

„Wprowadzenie kontroli na granicy z Niemcami w związku z nielegalną migracją popiera średnio 9 na 10 wyborców Konfederacji (89 proc.). Przeciwne stanowisko prezentuje 10 proc. sympatyków partii Sławomira Mentzena. Pozostała część wybiera odpowiedź: +trudno powiedzieć+” – czytamy w informacji Radia ZET.

>>> Niemcy: Polka wśród osób, które muszą opuścić kraj, po propalestyńskich protestach

Dodano, że wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości za wprowadzeniem takich kontroli jest 85 proc. ankietowanych i tylko 4 proc. opowiada się przeciwko. „Trudno powiedzieć” stwierdza 11 proc. osób deklarujących poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego – wynika z sondażu.

„Następni w kolejności są sympatycy Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego. 61 proc. badanych z tej grupy jest za ustanowieniem kontroli granicznych między Polską a Niemcami w związku z nielegalną migracją, a 39 proc. – przeciwko. Nikt natomiast nie wskazał trzeciej odpowiedzi, czyli +trudno powiedzieć+” – napisano. Wprowadzenia takich kontroli chciałoby także 54 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, przeciw jest 35 proc., a 11 proc. wskazuje opcję „trudno powiedzieć”.

>>> Niemcy: młodzi ludzie są bardziej sceptyczni wobec sztucznej inteligencji

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET wynika, że jedynie w grupie sympatyków Nowej Lewicy można znaleźć więcej przeciwników takiego rozwiązania (68 proc.) niż zwolenników (32 proc.). Wyborcy lewicowi również mają w tej kwestii ugruntowane poglądy, ponieważ nikt nie wybiera opcji „trudno powiedzieć”.

Ogólnopolskie badanie IBRiS na zlecenie Radia ZET zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), 4-5 kwietnia br. na reprezentatywnej próbie 1068 osób. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze