Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami na rzecz powodzian
Oszuści wykorzystują dramat powodzian, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych. „Zalecamy korzystanie ze zbiórek organizowanych przez znane i zaufane organizacje pomocowe” – powiedział PAP podkomisarz Marcin Zagórski, rzecznik prasowy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Wielu Polaków poruszonych tragedią mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny ruszyło z pomocą potrzebującym, włączając się w m.in. w organizowane na ich rzecz zbiórki pieniężne. Nie brakuje jednak oszustów, którzy próbują wykorzystać okazję do łatwego zarobku. Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) odkryli już 117 fałszywych zbiórek na rzecz poszkodowanych. Przestępcy tworzą fałszywe aukcje internetowe, posty i strony internetowe, które wyglądają jak autentyczne akcje pomocy. W rzeczywistości mają na celu wyłudzenie pieniędzy lub danych osobowych.
>>> Misjonarze z młodzieżą zmienili plany – zamiast na wycieczkę w góry pojechali do powodzian
„Każdy z tych przypadków jest wnikliwie weryfikowany przez funkcjonariuszy policji, a zbiórki, które nie spełniają niezbędnych standardów transparentności są usuwane we współpracy z odpowiedzialnymi administratorami portali. Do tej pory zablokowano już 117 prób tego typu wyłudzeń” – poinformował PAP Sebastian Kondraszuk, kierownik działu CERT Polska w NASK, jednej z instytucji identyfikujących zbiórki, które mogą stanowić próbę oszustwa.
Prowadzone działania nie gwarantują jednak, że przestępcy nie będą podejmować wciąż nowych prób oszustwa, dlatego policja zaapelowała, żeby wspierać wyłącznie te akcje charytatywne, które są sprawdzone i zweryfikowane. „Zalecamy korzystanie ze zbiórek organizowanych przez znane i zaufane organizacje pomocowe, które mają doświadczenie i są transparentne w działaniu. Zachowajmy natomiast ostrożność w przypadku zbiórek prowadzonych przez osoby prywatne. Sprawdzajmy strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc dla powodzian. Upewnijmy się, czy organizatorzy udostępnili swój kontakt np. telefon, mail” – poinformował PAP podkomisarz Marcin Zagórski, rzecznik prasowy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC).
Według policji należy także unikać zbiórek, do których link jest przesyłany SMS-em lub w mailu, ponieważ mogą one odsyłać odbiorcę do spreparowanych stron z formularzami szybkich płatności. Zbiórki można sprawdzać za pomocą portalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod adresem: www.zbiorki.gov.pl. Jeśli istnieje podejrzenie, że dana akcja charytatywna jest fałszywa, to należy to zgłaszać do CBZC pod adresem [email protected] lub na stronie https://incydent.cert.pl/.
>>> Duże zniszczenia po powodzi w małych wsiach pomiędzy Lądkiem-Zdrojem i Kłodzkiem [+WIDEO]
Fałszywe zbiórki nie są jedynym sposobem na wyłudzenie pieniędzy od ludzi, którzy chcą pomagać powodzianom. Oszuści rozsyłają też fałszywe wiadomości podszywające się pod alerty RCB, jednak w przeciwieństwie do prawdziwych ostrzeżeń, te zawierają linki, w które nie należy klikać. Oszuści próbują także przejmować konta w mediach społecznościowych, publikując fałszywe wiadomości zawierające krzykliwe nagłówki ze zdjęciem np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisów dołączony jest link i prośba o zalogowanie i podanie na podstawionej stronie danych wrażliwych. Nie należy tego robić, ponieważ spowoduje to przejęcie naszych danych do logowania.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |