Polonia w Hiszpanii także pomaga Ukrainie
Kościół w Hiszpanii pomaga Ukrainie. W parafiach i szkołach organizowane są zbiórki pieniężne oraz materiałów pierwszej potrzeby. Do kraju przyjechały m.in. dzieci chore na raka z rejonu Czarnobyla. Także hiszpańska Polonia włączyła się bardzo aktywnie w pomoc ofiarom wojny.
Modlitwa o pokój i konkretna pomoc materialna. W ten sposób Kościół w Hiszpanii stara się nieść pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Specjalne konta otworzyła Caritas, diecezje oraz zgromadzenia zakonne. Widząc dramat ukraińskich rodzin ludzie organizują się spontanicznie.
Dwa tygodnie temu grupa przyjaciół spotkała się w Madrycie, aby zorganizować pomoc humanitarną dla Ukrainy. Tak powstał „Konwój Nadziei”, który wyruszył z lekarstwami, żywnością i ubraniami. Z Ukrainy przywiózł 34 osoby, w większości dzieci i młodzież. „Skontaktowaliśmy się z rodzinami ukraińskimi, które mieszkają w Hiszpanii. Czuły się bezradne, ponieważ nie mogły przywieźć swoich krewnych”, mówi Aleksander, jeden z organizatorów konwoju. Podczas spotkania w Hiszpanii było wiele radości i wzruszenia.
Także Polacy starają się pomóc Ukraińcom. „Bardzo dużo pomagamy – mówi Anna Fryc z Madrytu. – Polacy organizują zbiórki, szukają także rodzin gotowych przyjąć uchodźców. Jest duża solidarność i czułość. Wystarczy do jednej osoby napisać, że potrzebne są buciki czy ubranka dla dzieci i oddźwięk jest niesamowity. Zawozimy rodzinom, to co potrzebują. Hiszpanie, Argentyńczycy, Polacy przyjęli Ukraińców z otwartymi ramionami. Dzieci ukraińskie zaczynają chodzić do szkoły. Jeden z nauczycieli opowiadał, że jak te dzieci słyszą lecący samolot, to od raz padają na ziemię. Dlatego trzeba im pomagać, nie można ich pominąć. Naprawdę wszyscy się starają, bo te matki z dziećmi, które przyjeżdżają, to osoby bardzo zagubione, z ogromnym smutkiem w oczach. Ich mężowie, ojcowie zostali tam. To jest ogromny dramat. Wojna przegnała ich na obczyznę. Otwierajmy się, nie bójmy się pomagać”.
W pomoc ofiarom wojny włączyła się hiszpańska Konferencja Zakonów Męskich i Żeńskich (CONFER). Zachęca do ścisłej współpracy z Caritas oraz Konferencją Episkopatu, aby koordynować pomoc i podejmowane działania: „Jeśli nie będziemy właściwie kanalizować pomocy, to możemy narazić uchodźców, szczególnie kobiety i dzieci, na niebezpieczeństwo przemocy oraz handlu ludźmi”. CONFER zaleca, aby nie przyjmować osób, nie mając oparcia w instytucjach lub urzędach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |