zdjęcie poglądowe Fot. Flickr/EpiskopatNews

Polscy biskupi pojechali do Berlina

Dwudniowe spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbego, która jest wspólnym dziełem Konferencji Biskupów Niemiec i Polski rozpoczęło się dziś w Berlinie. W programie spotkania przewidziano m.in. zwiedzanie niedawno powstałego w Berlinie Centrum Dokumentacji: Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie.

W drugim dniu przewidziano obrady. Zostanie przedstawiona m.in. działalność Fundacji w roku 2021 oraz omówione zostaną dalsze perspektywy aktywności Fundacji na rzecz pojednania na fundamencie przebaczenia w kontekście aktualnej sytuacji w Europie. W działalności Fundacji ważne jest „świadectwo pojednanych”, a więc Kościoła katolickiego w Niemczech i w Polsce, i społeczeństw tych krajów. M.in. w tym celu organizowane są warsztaty dla młodych z różnych krajów europejskich, które odbywają się od 13 lat na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

św. Maksymilian Maria Kolbe. Fot. Autorstwa Nieznany – http://santuarioeucaristico.blogspot.hu/2010/08/sao-maximiliano-kolbe-14-de-agosto.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42823235

Fundacja prowadzi również działalność w kilku krajach na Bałkanach, m.in. w Albanii starając się prowadzić ludzi do spotkania, dialogu i pojednania. Angażuje się również na rzecz ofiar niesprawiedliwości i przemocy. Fundacja będzie też odczytywała nowe wezwanie, wynikające w wojny na Ukrainie.

Episkopat Niemiecki reprezentuje w Fundacji abp Ludwig Schick (Bamberg) a Konferencję Episkopatu Polski metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Obaj uczestniczą w jej pracach od 2007, kiedy Fundacja powstała. W jej pracach uczestniczy także ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze