arcybiskupi biskupi

fot. Kancelaria Senatu, flickr

Polscy biskupi rozpoczynają rekolekcje 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś po południu na Jasnej Górze wszyscy polscy biskupi rozpoczęli doroczne rekolekcje zamknięte. Tematem przewodnim będzie hasło rozpoczynającego się roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście!”.  

Nauki wygłosi sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, 65-letni oblat Maryi Niepokalanej, o. Ryszard Szmydki. Czterodniowy program rekolekcji przewiduje konferencje, adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź i uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim. Całość zakończy się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, której przewodniczyć będzie prymas Polski, abp Wojciech Polak. 

Środowej Mszy św. z jutrznią przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a czwartkowej – kard. Kazimierz Nycz. Z kolei konferencje rozpoczną się nauką wprowadzającą w temat „Idźcie i głoście”. W drugim dniu ich tematami będą „Ojciec posyła Syna”, „Jezus Chrystus posyła uczniów” i „Kościół misyjny z natury”. Trzeciego dnia kolejne trzy konferencje to „Biada mi, gdybym nie głosił”, „Głoście Ewangelię” oraz „Będziecie moimi świadkami”. Ostatniego dnia biskupi wysłuchają ósmej konferencji zatytułowanej „Matka ewangelizacji”. 

Czwartek zaplanowany został jako dzień sakramentu pokuty. Każdy dzień zakończony będzie Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Będą im przewodniczyli kolejno bp Henryk Wejman, bp Rafał Markowski i bp Wiesław Szlachetka. Towarzyszącą biskupom książką będzie „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze” kard. Roberta Saraha. 
 
Ryszard Szmydki OMI studiował filozofię w oblackim Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze, po czym teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po zakończeniu studiów odbył dwuletni staż na misjach w Kamerunie. Obronił doktorat z teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1991–1992 był katechistą wędrownym w ramach Drogi Neokatechumenalnej, po czym został delegatem na Kapitułę Generalną do Rzymu, a następnie asystentem generalnym do spraw misji. Po rocznym stażu w jerozolimskiej Ecole Biblique został mianowany Wikariuszem Prowincjalnym do spraw Misji Polskiej Prowincji Oblatów. W 2010 r. został Prowincjałem Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a 1 maja 2014 r. objął funkcję sekretarza generalnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary w Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

Polscy biskupi rozpoczynają rekolekcje 
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze