Fot. zdj poglądowe/ EPA/SERGEY DOLZHENKO Dostawca: PAP/EPA.

Polscy śledczy po raz drugi dokumentowali dowody rosyjskich zbrodni w Ukrainie

Polscy prokuratorzy oraz policjanci w ramach międzynarodowej współpracy w zespole śledczym, po raz drugi udali się na Ukrainę, aby pomóc w zbieraniu i zabezpieczaniu dowodów rosyjskich zbrodni przy użyciu skanerów 3D.

Prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej poinformował PAP, że w lipcu doszło do drugiego wyjazdu polskiego komponentu zespołu JIT (Joint Investigation Team) w ramach międzynarodowego zespołu śledczego w trakcie którego prokuratorzy oraz policjanci wykonywali czynności procesowe dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

>>> Rosjanie ostrzelali Czernihów, 5 zabitych i 37 rannych

„Prokuratorzy i policjanci dokumentowali zbrodnie wojenne przy użyciu skanerów 3D” – podkreślił prokurator Borchólski.

„Czynności służbowe wykonywane były na terenie obłasti Sumskiej oraz Czernichowskiej w trakcie których przeprowadzono oględziny zniszczonych szpitali, szkół, przedszkoli, posterunków policji czy budynków wielorodzinnych” – przekazał.

Dodał, że budynki zostały zniszczone na skutek bombardowań, ostrzałów artyleryjskich i rakietowych oraz ataku dronów kamikadze. „W miejscach tych śmierć poniosły osoby cywilne, w tym również dzieci” – przekazał.

Fot. PAP/EPA/UKRAINE’S MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS HANDOUT

Prokurator z Prokuratury Krajowej wskazał, że czynności polskich śledczych na Ukrainie były przeprowadzane również w bezpośredniej bliskości linii frontu. „Niejednokrotnie ich praca była przerywana alarmami lotniczymi, co skutkowało koniecznością udania się do schronów” – zaznaczył.

„Prokuratorzy i policjanci w trakcie wykonywanych zadań korzystali z ochrony w postaci kamizelek kuloodpornych oraz hełmów” – podkreślił.

„Podczas ostatniego dnia pobytu polski zespół został przyjęty przez Prokuratora Generalnego Ukrainy” – dodał prokurator Karol Borchólski.

Zastępca Dyrektora Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji insp. Michał Białęcki, który jest członkiem polskiego zespołu poinformował PAP, że to był drugi wyjazd polskich śledczych.

>>> Polska Misja Medyczna rozpoczyna dwa nowe projekty – w Etiopii i Ukrainie

Inspektor przypomniał, że pierwszy wyjazd trwał od 20 czerwca do 1 lipca 2022 roku. Wtedy polscy śledczy realizowali swoje zadania w miejscowościach obwodu kijowskiego oraz mikołajowskiego. W czynnościach brało udział dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej i dziewięciu policjantów z Biura Kryminalnego KGP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Gdańsku oraz Komendy Stołecznej Policji.

Natomiast w drugim wyjeździe wzięło udział dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej i dziesięciu policjantów z Biura Kryminalnego i Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Gdańsku, Gorzowie Wlkp. oraz Radomiu.

Fot. EPA/STRINGER

„Głównym zadaniem delegowanych funkcjonariuszy był udział w czynnościach oględzin obiektów cywilnych, które zostały zniszczone w wyniku działań wojennych. Materiał dowodowy został zabezpieczony przy użyciu skanerów laserowych 3D, będących na wyposażeniu polskiej policji, które pozwalają na skanowanie obiektu z precyzyjną dokładnością” – przekazał insp. Michał Białęcki.

„Urządzenia umożliwiają dokładne rejestrowanie otoczenia, a następnie jego zwizualizowanie. Posiadają wbudowaną kamerę, aparat fotograficzny oraz dodatkową kamerę termiczną. Rezultaty ich pracy, z punktu widzenia procesowego są w pełni zadawalające. Użytkowane przez polską policję skanery 3D gwarantują w standardzie pomiary z dokładnością do 1 mm, a przy skanowaniu szczegółowym poniżej 1 mm” – tłumaczył policjant.

Dodał przy tym, że w zależności od rodzaju skanowanego obszaru, już w kilka minut otrzymuje się trójwymiarowy obraz, uzyskując jego rzeczywistą skalę i temperaturę. „W czerwcu 2022 roku wykonano oględziny łącznie jedenastu budynków. W lipcu 2023 roku wykonano oględziny łącznie dziesięciu budynków” – podkreślił zastępca dyrektora Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP.

Prokurator Karol Borchólski przekazał również PAP, że wyjazd polskich śledczych został zrealizowany na zaproszenie strony Ukraińskiej w ramach współpracy w zespole JIT. „Do utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę doszło 25 marca 2022 roku na przejściu granicznym w Korczowej. Umowę ze strony polskiej podpisał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz pierwszy zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski” – przypomniał.

„Pierwsze działania zmierzające do powołania JIT w sprawie wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy zostały podjęte już 2 marca 2022 roku w toku narady nadzwyczajnej przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust. To podczas tego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach. W kolejnych miesiącach do zespołu dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia. Ponadto w marcu 2023 roku strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych” – podał prokurator.

„14 kwietnia 2023 roku w Wilnie I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisał porozumienie, na mocy którego wspólny zespół śledczy (JIT) bada przypadki ludobójstwa, do jakich może dochodzić w związku z napaścią Rosji na Ukrainę” – dodał prokurator Karol Borchólski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze