fot. Maciej Moskwa/TESTIGO

Polska Akcja Humanitarna kończy 30 lat

26 grudnia 2022 roku to wyjątkowa data – 30 lat kończy jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych organizacji w Polsce, czyli Polska Akcja Humanitarna. Przez trzy dekady działalności PAH dotarła z ratującą zdrowie i życie pomocą do ponad 14,5 mln osób w 51 krajach na świecie.

Wojny, katastrofy naturalne, konflikty społeczne, wielkie kryzysy uchodźcze. Minione 30 lat obfitowało w nagłe i tragiczne wydarzenia. Od oblężonego Sarajewa, przez pogrążone w walkach Czeczenię, Syrię i Sudan, aż do dotkniętych przez żywioły Indonezji, Somalii, Nepalu – wszędzie tam Polska Akcja Humanitarna spieszyła z natychmiastową pomocą.

1995 rok, konwój do Czeczenii, fot. PAH

– Od trzech dekad działamy w miejscach największych kryzysów humanitarnych na świecie – mówi Dorota Serafin, dyrektorka zarządzająca PAH. – Jednak ostatni rok okazał się wyjątkowym sprawdzianem dla organizacji, która na równi z międzynarodowymi partnerami niosła pomoc w Ukrainie i Polsce.

Wydarzenia 2022 roku pokazują, jak ważna jest długotrwała obecność PAH w miejscach przeciągających się kryzysów. Fundacja pracuje teraz w 10 krajach na 3 kontynentach, zatrudniając setki wykwalifikowanych pracowników humanitarnych z całego globu. Przez 30 lat dotarła z profesjonalną i efektywną pomocą do ponad 14,5 mln osób w 51 państwach.

>>> PAH: w 2022 roku 274 miliony osób na świecie będą potrzebowały pomocy

Irak, pomoc w Mosulu, fot. PAH

– Tak ogromne wsparcie dla ofiar kryzysów nie byłoby możliwe, gdyby nie solidarność i zaangażowanie zwykłych Polaków, firm i instytucji – zauważa Rafał Grzelewski z PAH. – To właśnie zaufanie społeczne, które codziennie nam towarzyszy, przekuwa się w realną pomoc.

Ta praca nie jest jeszcze skończona, bo przed światem stoją nowe, wielkie wyzwania. W przyszłym roku aż 339 mln osób będzie potrzebowało wsparcia organizacji takich jak PAH. Blisko 18 mln z nich znajduje się tuż za naszą wschodnią granicą. – Przez lata rozszerzyła się skala i zakres działań, ale cel pozostał ten sam: nie zostawić bez pomocy osoby w potrzebie – mówi Łukasz Skoczylas, kierownik zespołu misji PAH. – Cieszymy się, że możemy świętować ten dzień ze wszystkimi, którzy nie pozostają obojętni w obliczu cierpienia drugiego człowieka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze