fot. PAP/Tytus Żmijewski

Polska ma od dzisiaj nowe sanktuarium św. Jakuba [ZDJĘCIA]

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. Eucharystii przewodniczył bp toruński Wiesław Śmigiel.

Rok 2021 jest uznany Rokiem Świętym Jakubowym – ma to miejsce wówczas, gdy wspomnienie św. Jakuba, czyli dzień 25 lipca, przypada w niedzielę. Tego dnia w roku 2021 toruńska świątynia przy Rynku Nowomiejskim otrzymała akt erygowania sanktuarium św. Jakuba Apostoła przy drodze Camino Polaco. – Tym świątecznym wydarzeniem zostaje odnowiona cała wielowiekowa i szacowna tradycja jakubowa, w której Toruń odgrywał i wciąż odgrywa niebagatelną rolę miasta stacyjnego na jednym z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych i turystycznych Europy, i zapewne również świata mówił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystości w kościele św. Jakuba. Prezydent podarował świątyni witraż nawiązujący do postaci św. Jakuba. W uroczystościach odpustowych wziął udział Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama.

Biskup toruński Wiesław ŒŚmigiel w nowo ustanowionym sanktuarium œw. Jakuba Apostoła w Toruniu, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Po mszy, której przewodniczył biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel, wydarzenia odpustowe przeniosły się na Rynek Nowomiejski, gdzie odbył się jarmark Jakubowy. Tam też Ambasador Królestwa Hiszpanii otworzył wystawę poświęconą Camino de Santiago, przygotowaną przez Turespaña. To 28 zdjęć przedstawiających różne aspekty i sposoby pielgrzymowania oraz zabytki i charakterystyczne miejsca znajdujące się na szlaku jakubowym. Mieszkańcy i turyści mogli obejrzeć spektakl pt. „Como Postolo” w wykonaniu Teatru Maximilianusa & Myszoperii z Gdyni, a także pozować do wspólnego zdjęcia z „kompostelką”.

>>> Mimo pandemii coraz więcej pielgrzymów na Szlaku Jakubowym

Jak zaznaczył w homilii bp Śmiegiel, „przychodzimy do tej świątyni jako pielgrzymi. Nie wszyscy mają możliwość, aby pielgrzymować drogą Camino, a jeszcze mniej osób ma możliwość nawiedzić sanktuarium w Composteli, w której znajduje się grób, przywołujący pamięć o apostole. Święty Jakub chce przyjść do naszych domów także poprzez sanktuaria mu poświęcone i rozliczne Drogi Jakubowe. Choć nie każdy z nas wyruszy na trasę pielgrzymkową, w sercu wszyscy jesteśmy wezwani do tego, aby pielgrzymować od grzechu do nawrócenia, do bycia blisko Pana Boga. Dobrze wiemy, że wewnętrzną pielgrzymkę wiary musi przeżyć każdy, kto chce dochować wiary i zjednoczyć się z Bogiem. Biskup Śmigiel zwrócił również uwagę na motywy pielgrzymowania. „Najważniejszym motywem do podjęcia pielgrzymki nie jest pragnienie podziwiania pięknych pejzaży, chęć sprawdzenia swoich ludzkich możliwości, a nawet poszukiwanie czegoś niezwykłego w świecie natarczywych reklam, pomieszania pojęć. Najgłębszym motywem jest chęć odbycia drogi nawrócenia do Boga. Mamy stać się solą, zaczynem, ciągle na nowo podejmować wysiłek lepszego życia. Pielgrzymka to kroczenie po śladach, które pozostawił po sobie Chrystus, po śladach Kościoła. Na szlaku jakubowym niejako dotykamy fundamentu świadectwa apostolskiego, doświadczenie zaś apostołów jest korzeniem naszej wiary”.

Spektakl „Como Postolo” w wykonaniu Teatru Maximilianusa & Myszoperii z Gdyni, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Kościół św. Jakuba jest jednym z trzech zachowanych, gotyckich kościołów Torunia. Kamień węgielny pod budowę świątyni położył biskup Herman w 1309 r. W tym samym roku rozpoczęto budowę prezbiterium. Bryła kościoła ukształtowała się do roku 1340. Położony na obrzeżach starówki rzadziej jest odwiedzany przez turystów, choć ma niezwykłe walory artystyczne i bardzo cenne wyposażenie. Najważniejszymi skarbami z epoki gotyku są: XIV-wieczny krucyfiks tzw. mistyczny, pochodzący z nieistniejącego kościoła św. Mikołaja, XIV-wieczne malowidła ścienne pod wieżą i w prezbiterium, figura Marii z Dzieciątkiem z końca XIV w. w nawie głównej oraz symultaniczny obraz pasyjny z lat około 1480-1490. Z czasów protestanckich pochodzi jeden z najstarszych w Polsce, bogato prospekt organowy z 1611 r., chrzcielnica i obraz Sąd Ostateczny z 1603 r. – dzieło warsztatu Antoniego Moellera z Gdańska. Większość ołtarzy (w tym kilka przeniesionych z rozebranego kościoła dominikanów św. Mikołaja) pochodzi z XVIII w., podobnie jak ozdobny łuk tęczowy u wejścia do prezbiterium, ambona i szereg obrazów w kaplicach bocznych.

Jakubowa niedziela także w Szczecinie

Odpust św. Jakuba był też jednym z ostatnich punktów 12. Jarmarku Jakubowego, który od czwartku do niedzieli trwał w Szczecinie. Uroczystość odpustowa wypada w tym roku w niedzielę, co sprawia, że mamy Rok Święty Jakubowy – to wiąże się z dodatkowymi przywilejami szczecińskiej katedry. Cała niedziela jest dniem odpustowym w Bazylice – tłumaczy ks. Dariusz Knapik, proboszcz parafii katedralnej. – Katedra przez Stolicę Apostolską jest wyznaczona jako jeden za 48 kościołów stacyjnych, w których można codziennie zyskiwać odpust zupełny, kiedy przybywamy w takim celu do tego miejsca.

Odpust poprzedziły rekolekcje Jakubowe, które też w niedzielę kończą się w szczecińskiej katedrze. A wokół katedry ustawionych było blisko 250 stoisk, a na nich wystawcy z Polski, Ukrainy, Francji, Litwy, Węgier i Czech. Nie brakowało wybornych serów, pasztetów, paprykarza i miodów.

Galeria (10 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze