Polska: Marsz Świętych przed dniem Wszystkich Świętych?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Już nie tylko we Wrocławiu, ale także w kilku innych miastach archidiecezji w wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych będzie można wziąć udział w marszu świętych lub spędzić czas na balu, którego uczestnicy przebiorą się za osoby wyniesione na ołtarze. Przygotowywane są również procesje, czuwania i modlitwy.

Poza stolicą Dolnego Śląska różnego rodzaju inicjatywy związane z obchodami Wszystkich Świętych podejmują takie miejscowości, jak: Milicz, Jelcz – Laskowice czy Wołów. Największa inicjatywą będzie najprawdopodobniej „HolyWins” czyli marsz, który wyruszy z wrocławskiego kościoła pw. NMP na Piasku i podąży w stronę rynku. Poprzedzi go Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego i radny koncert uwielbienia.

Uczestnicy będą ubrani w jasne barwy. Przyniosą także ze sobą wizerunki świętych i błogosławionych oraz świece. W ubiegłym roku w tej inicjatywie wzięło udział kilkaset osób. Podobnej liczby uczestników organizatorzy spodziewają się również za kilka dni.

W tym roku podobne imprezy organizowane są także w kilku innych miastach Dolnego Śląska. Coraz więcej podmiotów organizuje także bale Wszystkich Świętych. – Często można usłyszeć, że dzień Wszystkich Świętych kojarzy się ze smutkiem, związanym z przemijaniem człowieka, tymczasem tego rodzaju inicjatywy przywracają prawdziwą treść, jakie niesie ta uroczystość – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej, dodając, że ich organizatorom nie chodzi o tworzenie alternatywy dla obchodów Halloween, ale o pomoc w zrozumieniu, że dzień 1 listopada jest jednym z najbardziej radosnych świąt w Kościele katolickim.

Fot. wikipedia

Polska: Marsz Świętych przed dniem Wszystkich Świętych?
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze