Fot. cathopic.com

Polska parafia otrzymała osobisty różaniec św. Jana Pawła II

Matka Boża nieustannie prowadzi nas do nawrócenia, pokonywania słabości i do związywania relacji z Jezusem oraz więzi z Ojcem – mówił dzisiaj w Mnichowie w diecezji kieleckiej abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski przewodniczył mszy św. połączonej z aktem ofiarowania Złotej Róży Matce Bożej Mnichowskiej.

>>> Abp Mieczysław Mokrzycki: Kościół na Ukrainie cały czas przeżywa wiosnę [ROZMOWA]

To słynący łaskami wizerunek z XVII wieku w typie „Salus Populi Romani”, ukoronowany rok temu przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, podczas obchodów 250 lat świątyni w Mnichowie pw. św. Szczepana. Abp Mokrzycki zauważył, że ofiarowane dzisiaj Matce Bożej Mnichowskiej wotum w formie Złotej Róży, świadczy o wdzięczności parafian za Jej orędownictwo, za to, że „jest mądrą Nauczycielką na drogach naszej wiary” i że wskazuje, iż „nie ma piękniejszej drogi niż trwanie przy Jezusie”.

Papieski różaniec

Metropolita lwowski przekazał w darze parafii osobisty różaniec św. Jana Pawła II. – Od Ojca Świętego nauczyłem się wielkiego zaufania Bogu, tego, że nigdy nie jestem sam i żadna klęska nie jest klęską, gdy w perspektywie jest niebo – powiedział KAI abp Mokrzycki, wieloletni sekretarz Jana Pawła II.

Niezwykła przestrzeń

Kościół mnichowski należy do unikatów sakralnego budownictwa drewnianego – jednorodne rokokowe wyposażenie drewniane wnętrza stawia go w czołówce tego typu świątyń w Europie. Takich kościołów zachowało się już bardzo niewiele. Został zbudowany najprawdopodobniej w latach 1765-1770 z fundacji ks. Macieja Józefa Łubieńskiego, krakowskiego archidiakona i właściciela dóbr Mnichów. Świątynia to budowla barokowa, jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, dwukondygnacyjna – pod kościołem znajduje się murowana kaplica. Nad skrzyżowaniem nawy i transeptu unosi się kopuła z latarnią.

W głównym ołtarzu znajduje się obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, a na zasuwie – św. Szczepan i św. Maciej. W północnym ramieniu transeptu – rokokowy ołtarz modrzewiowy, z obrazem przedstawiającym Ukrzyżowanie Chrystusa z Matką Bożą Bolesną. Zwraca uwagę misternie wykonany w drewnie modrzewiowym ornament rokokowy. W południowym ramieniu transeptu umieszczono ołtarz św. Józefa Kalasancjusza, założyciela Zakonu Szkół Pobożnych (Pijarów).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze