Polska: rządowy projekt ustawy "Za życiem" w Sejmie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rządowy projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” wpłynął w środę do Sejmu; jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Sejmu, został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego. W czwartek projektem ma się zająć sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Projekt – jak napisano na stronach Sejmu – dotyczy „wsparcia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz instrumentów polityki na rzecz rodziny, m.in. świadczeń gwarantowanych, do których szczególnie należy zapewnienie dostępności dla kobiet w ciąży oraz ich dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu”.

Powstanie programu „Za życiem” premier Szydło zapowiedziała na początku października, w dniu, w którym Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji. Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.

Pod koniec października premier poinformowała, że pierwszy projekt ustawy dotyczący programu wsparcia dla kobiet w tzw. trudnej ciąży jest gotowy i w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu.

„To jest kompleksowy program wsparcia, począwszy od opieki medycznej, poprzez psychologiczną, przez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze” – powiedziała w piątek premier w nagraniu, zamieszczonym w internecie.

foto. flickr/Kancelaria Premiera

Zobacz także
Wasze komentarze