KuŸmina, 06.01.2017. Minus 15 stopni C wskazuje termometr w KuŸminie na Pogórzu Przemyskim, 6 bm. Na Podkarpaciu jest s³onecznie, ale panuje siarczysty mróz. (dd/cat) PAP/Darek Delmanowicz

Kolejne ofiary mrozu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do Polski przyszła bardzo mroźna zima. Tak niskich temperatur nie było u nas od dawna. Niestety, mróz zbiera swoje żniwo zwłaszcza wśród osób samotnych i bezdomnych.

W sobotę rano w południowej części naszego kraju odnotowano najniższą temperaturę tej zimy: -29 st. C. Tak ekstremalne warunki pogodowe są zagrożeniem głównie dla osób bezdomnych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że od listopada z powodu mrozów zmarły już 53 osoby. Bardzo zdradliwy jest alkohol – sprawia, że człowiek szybciej traci ciepło – alarmuje policja. W ubiegłym roku na skutek mrozu zmarło niemal sto osób.

Ofiary mrozu
– Najprawdopodobniej niska temperatura zabiła 41-letniego mężczyznę, którego ciało bliscy znaleźli w piątkowy poranek w powiecie włoszczowskim – czytamy w „Głosie Wielkopolskim”. Ciało znaleziono kilkaset metrów od jego domu. Z kolei w województwie śląskim od początku roku zamarzły już trzy osoby – podał portal Silesion. Musimy być bardzo uważni i kiedy widzimy osoby śpiące na mrozie, powinniśmy natychmiast reagować, dzwoniąc pod numery 112, 997 lub 985. Jeśli znamy miejsca przebywania bezdomnych, powinniśmy oznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.Takie proste działania mogą przyczynić się nawet do uratowania komuś życia.

Pożary i zatrucia
Innymi konsekwencjami nasilających się mrozów są pożary i zatrucia tlenkiem węgla. To przyczyna niewłaściwego ogrzewania domów i mieszkań. Od czwartku w pożarach zginęło sześć osób, a siedemnaście zostało rannych – strażacy interweniowali 656 razy. – O tej porze roku najczęstszymi przyczynami pożarów są niewłaściwa eksploatacja lub wady urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych – poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Od czwartku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarły trzy osoby, a 52 uległy podtruciu – wymagały one hospitalizacji.

Będzie zimno
– IMGW informuje, że Europa północna i południowo-wschodnia jest w zasięgu niżów, a na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują układy wysokiego ciśnienia. Nad przeważającym obszarem kraju dominuje klin wyżu znad Francji, jedynie nad Pomorze nasuwa się skraj zatoki niżu znad Spitsbergenu. Przeważająca część kraju pozostaje w mroźnym powietrzu pochodzenia arktycznego, tylko nad zachód napłynie nieco cieplejsze powietrze polarno-morskie – podaje za IMGW Polska Agencja Prasowa.

W sobotę temperatura będzie się wahać od -11 st. C. do -15 st. C. na wschodzie, od -6 st. C. do -11 st. C. w centrum i od -3 st. C. do -6 st. C. na zachodzie kraju oraz na wybrzeżu. W niedzielę nie należy spodziewać się odczuwalnego ocieplenia.

Kolejne ofiary mrozu
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze