śnieżka

fot. wikimedia commons

Polsko-czeskie dziękczynienie ludzi gór na szczycie Śnieżki

Dzień św. Wawrzyńca, obchodzony jest w diecezji legnickiej, jako dzień patronalny miasta Karpacza, oraz ludzi gór. Okazją do tego, jest istniejąca już od ponad 300 lat na szczycie Karkonoszy – Śnieżce, kaplica poświęcona temu męczennikowi. Tegoroczna Msza św. sprawowana była na szczycie Śnieżki pod przewodnictwem nowego biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Koncelebransami byli biskup Hradec Kralove Jan Vokál oraz księża z Polski i Czech.

Przed 40 laty została tuż też zainicjowana przez Jerzego Pokoja, modlitwa za ludzi związanych z górami: ratowników, przewodników, służby granicznej, strażników Parku Narodowego. Z czasem do modlitwy Polaków, dołączyli też ze swoimi służbami sąsiedzi zza miedzy – z Czech.

>>> W sierpniu obserwujemy na niebie „łzy św. Wawrzyńca”

Tegoroczna Msza św. sprawowana była na szczycie Śnieżki pod przewodnictwem nowego biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Koncelebransami byli natomiast biskup Hradec Kralove Jan Vokál oraz księża z Polski i Czech. Liturgia słowa sprawowana była również w tych językach.

Homilię wygłosił bp Siemieniewski, opierając ją na biblijnych słowach: „Szczyty gór do Niego należą”.

– Dziś na tej górze, stanowimy jeden lud Boży. Dziedzictwo tylu wieków, wydarzenia od czasów św. Wawrzyńca, po czasy współczesne, po wydarzenia naszego życia, spotykają się dziś, tutaj na wielkim dziękczynieniu za to, że pozwolił nam Pan Bóg w tym roku dostąpić tej chwalebnej chwili i że Bóg może na nas zlać całą obfitość swej łaski. Tutaj uczymy się Bożej bliskości, doświadczamy obfitości łaski w sercach, a stąd, z tej góry, schodzimy jako uczniowie, którzy chcą być i są ludźmi pokoju, wyciągniętej ręki, ciekawi drugiego człowieka – mówił bp Siemieniewski.

śnieżka
fot. Wikimedia Commons

Podczas tego modlitewnego spotkania biskup Hradec Kralove złożył na ręce biskupa legnickiego swoje życzenia, u progu jego pasterskiego posługiwania.

Z kolei proboszcz parafii, ks. Paweł Oskwarek, z okazji 40-lecia spotkań ludzi gór, przygotował okolicznościowe pamiątki, dla ludzi związanych z tym wydarzeniem i troszczących się o to miejsce. A dla wszystkich uczestników pamiątkowe, ozdobne magnesy.

Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój, inicjator spotkań. – Przyjaciele. 40 lat, to fragment życia każdego z nas. Ale to nie koniec. Spotykamy się tu po to, aby pokazać, że ta góra, jest opoką na którą w chodzimy z nadzieją. Kręgi osób, które otaczają ten ołtarz, świadczą o tym, że jej doświadczamy, a podanie sobie ręki, daje jeszcze większą nadzieję na przyszłość – powiedział. Życzył też wszystkim jeszcze długich lat i wielu spotkań na Śnieżce.

Zwyczaj spotkań na Śnieżce, został zapoczątkowany w 1981 r. W tym bowiem czasie przypadała 300. rocznica poświęcenia kaplicy św. Wawrzyńca, która stanęła na najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce (1602 m n.p.m.), w XVII w. z inicjatywy ówczesnego opata krzeszowskiego Bernarda Rosy. Z pomysłem ustanowienia dla przewodników sudeckich takiego święta i zwyczaju, wystąpił wspomniany Jerzy Pokój, z ówczesnego Zarządu Koła Przewodników Sudeckich. Tym samym, zwyczaj spotkania na modlitwie w samo południe 10 sierpnia każdego roku, trwa do dziś.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze