
fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Pomoc medyczna i psychologiczna dla mieszkańców przyfrontowych obwodów Ukrainy
Fundacja Most Solidarności we współpracy z polsko-słowacką organizacją Step In rozpoczęły realizację kolejnego etapu projektu pomocy dla ludności cywilnej w Ukrainie.
Mieszkańcy przyfrontowych obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego i donieckiego otrzymają trudno dostępną pomoc medyczną a medycy otrzymają sprzęt i szkolenia. Dostęp do pomocy medycznej i psychologicznej w wielu obszarach objętych długotrwałym konfliktem wojennym w Ukrainie jest ograniczony albo nie ma go w ogóle. Wsparcia potrzebują zarówno ofiary fizycznych aktów rosyjskiej przemocy jak i ludzie przeciążeni psychicznie długotrwałym konfliktem.
Nie tylko pomoc bezpośrednia
Pacjenci oczekujący na pomoc znajdują się w trudno dostępnych wioskach i w centrach dla przesiedleńców. Na problem odpowiada mobilna klinika i mobilne laboratorium wizytujące przyfrontowe miejscowości trzech ukraińskich obwodów uruchomione w zeszłym roku w pierwszym etapie projektu. Medycy wyposażeni w odpowiedni sprzęt wizytowali szereg przyfrontowych miejscowości. Pomocy medycznej udzielono 1739 osobom a psychologicznej 634 osobom. Dodatkowo przeszkolono 96 dyspozytorów medycznych i lekarzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy psychologicznej, odporności psychicznej i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.
„Ten projekt to nie tylko pomoc bezpośrednia. Chcemy, żeby coś zostało na dłużej – dlatego inwestujemy w ludzi. Szkolimy lokalnych ratowników, dyspozytorów i lekarzy. Wielu z nich mówiło, że nigdy wcześniej nie miało takiego szkolenia, że to dla nich nowość i coś bardzo praktycznego” – mówi KAI Simona Marcinkowa, kierownik projektu, Step In.
W drugim etapie projektu, który potrwa do końca roku, medycy kliniki mobilnej planują dotrzeć do ponad 2400 pacjentów z pomocą medyczną i do 700 pacjentów z pomocą psychologiczną. Lekarze z obszarów przyfrontowych wezmą udział w dwunastu szkoleniach z zakresu politraumy, czyli pomocy medycznej w sytuacji urazów wielonarządowych powstających w efekcie działań wojennych. Szkoleni będą będą pracownicy placówek medycznych z oddziałami ratunkowymi ale także z ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej i poliklinik na terenach wzdłuż linii frontu, gdzie ryzyko ostrzału jest podwyższone. Dodatkowo dwanaście placówek otrzyma zestawy urazowe i zaawansowane narzędzia do podtrzymywania życia. Doposażenie w sprzęt i zwiększenie kompetencji medyków wpłynie długotrwale na poprawę sytuacji medycznej w pobliżu frontu co w wobec niejasnej przyszłości ma wyjątkowe znaczenie.
„Społeczeństwo ukraińskie jest bardzo zmęczone ponad 3-letnią wojną i jej konsekwencjami. Ważne jest, byśmy ich konsekwentnie wspierali i pomagali. To pomaga im przetrwać bardzo trudny czas i buduje dobre relacje” – mówi Marta Titaniec, prezes fundacji Most Solidarności.
Drugi etap projektu realizowanego przez fundację Most Solidarności i polsko-słowacką fundację Step In, współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, trwa od marca do końca roku 2025.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |