Sri Lanka

Fot. NADEEM KHAWER, PAP/EPA

Pomoc Polski dla Sri Lanki. Pełna mobilizacja

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Caritas Polska jest w stałym kontakcie z Caritas Sri Lanka, która ogłosiła pełną mobilizację w związku z tragicznymi wydarzeniami. Pracownicy organizacji na bieżąco analizują sytuację. W pracę zaangażowane są trzy parafie, w których doszło do niedzielnych ataków oraz doświadczeni partnerzy lokalni.

Odbyły się już pierwsze spotkania mające na celu rozpoczęcie programu wsparcia dla ofiar, w których uczestniczyli przedstawiciele lokalnej Caritas, arcybiskup Kolombo, będącej stolicą Sri Lanki oraz księża reprezentujący parafie, które ucierpiały w wyniku zamachów bombowych. Caritas Polska zamierza włączyć się w pomoc potrzebującym. Został uruchomiony specjalny numer sms 72052 o treści SRILANKA – pisane bez spacji (koszt 2,46 zł z VAT). Można również wspierać poszkodowanych poprzez wpłaty na konto Caritas.

fot. Caritas Polska


21 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną, doszło do serii wybuchów na Sri Lance. Celem ataków były między innymi kościoły, w których zgromadzeni wierni obchodzili święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Caritas Polska nie pozostaje obojętna na krzywdę społeczności dotkniętej tymi tragicznymi wydarzeniami i planuje włączyć się w pomoc na miejscu.

„Chrześcijanie stanowią zaledwie 7% populacji Sri Lanki, tym bardziej nasze myśli są skierowane w ich stronę, aby mogli przeżyć ten trudny czas i wzmocnić wspólnotę chrześcijańską w tym rejonie” (ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska)

Dyrektor pozostaje w stałym kontakcie z ks. Mahendra Gunatilleke, Dyrektorem Caritas Sri Lanka. Według oficjalnych informacji w wyniku eksplozji w zamachach zginęło 310 osób, a ponad 500 zostało rannych, te liczby rosną jednak z każdym dniem. Rząd kraju potwierdził, że przynajmniej sześć z ośmiu przeprowadzonych ataków było wynikiem działań zamachowców samobójców. Wydarzenia z Niedzieli Wielkanocnej zostały uznane za najpoważniejsze ataki w kraju od zakończenia wojny domowej w 2009 roku, a wtorek 23 kwietnia został ogłoszony na Sri Lance dniem żałoby narodowej. Świat obiegło wstrząsające zdjęcie figury Jezusa w krwi ofiar.

fot. NADEEM KHAWER, PAP/EPA

Zobacz także
Wasze komentarze