ŚDM 2016, fot. arch: sergio mellado

Ponad 10 tys. młodych z całego świata zgłosiło się jako wolontariusze na ŚDM w Lizbonie

Ponad 10 tys. młodych z całego świata zgłosiło się jako wolontariusze na ŚDM w Lizbonie, z tego z Polski 300 osób przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM. Są też grupy wolontariuszy, którzy organizują się np. przez harcerzy – powiedziała PAP Viktoria Samp odpowiedzialna na wolontariat w KBO ŚDM.

Zaznaczyła, że „rekrutacja w Polsce potrwa tak długo, jak długo będzie można się zapisać przez system lizboński, a tam rekrutacja będzie otwarta przynajmniej do maja”.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia br. pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem Franciszkiem, poprzedzą dni w diecezjach.

Według polskich szacunków w wydarzeniu weźmie udział ok. 15 tys. młodych z Polski. Do tej pory w systemie krajowym zgłoszonych jest już ok. 300 grup z całego kraju, co daje liczbę ponad 10 tys. pielgrzymów.

Cały czas trwa nabór wolontariuszy na ŚDM. Jest wolontariat długoterminowy (long-term volunteers), średnioterminowy (medium-term volunteers) i krótkoterminowy (short-term volunteers).

>>> Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

Na wolontariat długoterminowy wybrano już 20 osób z całego świata, które podjęły pracę w Komitecie Lizbońskim od września 2022 r. do końca trwania ŚDM w Lizbonie. Zostali oni posłani przez KBO ŚDM, po uprzedniej rekrutacji. Z Polski wydelegowano dwie osoby: Zuzannę Wichowską z Zalesia Górnego i Bartosza Placaka z Krakowa.

Wolontariat średnioterminowy rozpocznie się w marca 2023. Z Polski mogło wziąć w nim udział do 20 osób. „Wolontariusze zostaną zakwaterowani w rodzinach, będą mieli zapewnione wyżywienie oraz transport środkami komunikacji miejskiej i kieszonkowe” – powiedział ks. Koprianiuk.

„Cały czas trwa jeszcze nabór na wolontariat krótkoterminowy, który rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 7 sierpnia 2023” – powiedziała PAP Viktoria Samp z KBO ŚDM. Wyjaśniła, że mogą zgłaszać się osoby w wieku 18-35 lat. „Kandydat musi mieć certyfikat, wydany przez KBO ŚDM według specjalnego wzoru z użyciem kodu nadanego dla Episkopatu Polski. Mile widziana jest także znajomość języka angielskiego” – powiedziała Viktoria Samp. Wyjaśniał, że do wyboru jest wiele możliwości: od obsługi punktów informacyjnych poprzez „opiekę nad miejscem”, wydawanie posiłków czy tłumaczenie z jednego języka na drugi.

fot. facebook/jmj 2022 lisboa2

Transport lotniczy wolontariusze organizują sobie we własnym zakresie. „Po spotkaniu rekrutacyjnym osoby zakwalifikowane do wolontariatu otrzymają certyfikat, rejestrują się w systemie i po maksymalnie miesiącu otrzymują ostateczną decyzję z Komitetu w Lizbonie. Wtedy mogą zakupić bilety” – dodała Samp.

Zaznaczyła, że „obok pakietu wolontariusza, osoby takie otrzymają również po preferencyjnych cenach pakiet polski oraz pełne ubezpieczenie na czas pobytu w Lizbonie”.

W skład pakietu polskiego wchodzą koszulka i kapelusz w barwach polskich, flaga, okulary przeciwsłoneczne, apteczka, subskrypcja Biblii Audio do końca roku, modlitewnik pielgrzyma, publikacja o Polsce oraz ubezpieczenie.

Obok pakietów polskich są także pakiety lizbońskie, w kilku wersjach – w zależności od potrzeb. Pakiet V1 obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, transport, ubezpieczenie i zestaw wolontariusza; pakiet V2 zawiera wyżywienie, transport, ubezpieczenie i zestaw wolontariusza; pakiet V3 składa się z transportu, ubezpieczenia i zestawu wolontariusza, zaś pakiet V4 obejmuje wyżywienie od 31 lipca do 7 sierpnia, transport, ubezpieczenie i zestaw wolontariusza

>>> Portugalia: organizatorzy podali, że dotychczas na ŚDM zgłosiło się ponad 600 tys. osób

Zakwaterowanie oznacza, że zostanie zapewniona wspólna przestrzeń w szkołach, pawilonach, salach gimnastycznych oraz zaplecze sanitarne od 22 lipca do 7 sierpnia. Śniadanie dla tych, którzy zdecydowali się na pakiet obejmujący zakwaterowanie, będzie rozdawane w tych miejscach każdego dnia tygodnia od 23 lipca do 7 sierpnia.

Viktoria Samp poinformowała, że do tej pory na wolontariat w czasie ŚDM zgłosiło się 10 tys. osób z całego świata, a potrzebnych jest 20 tys. młodych. „Z Polski zgłosiło się ponad 300 osób. Rozmowy rekrutacyjne odbyły się w Warszawie, we Wrocławiu, Gdańsku, na Jasnej Górze i w Krakowie” – przekazała Samp. Wspomniała, że planowane są także rozmowy online z osobami.

Większość pielgrzymów z Polski przyjmą diecezje na północy Portugalii, w tym m.in. Lamego, Braganca, Viana do Castelo, Vila Real czy Braga, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą. „Przez cały tydzień w Lizbonie młodzi uczestniczyć będą w katechezach i konferencjach. Katechezy w języku polskim zostały zaplanowane na środę, czwartek i piątek” – powiedział ks. Koprianiuk.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.

Zgodnie z prośbą Komitetu Organizacyjnego w Lizbonie, dniem szczególnej modlitwy za dzieło ŚDM jest każdy 23 dzień miesiąca.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze