Fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Ponad 100 tys. młodych ludzi uczestniczy w diecezjalnych Światowych Dniach Młodzieży

Ponad 100 tys. młodych ludzi bierze co roku udział w diecezjalnych obchodach Światowych Dni Młodzieży w Polsce. To więcej niż przed pandemią – powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Przyciąga ich zmiana formy i charakteru spotkań – ocenił. W tym roku Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) na szczeblu diecezjalnym odbędą się 24 listopada pod hasłem: „Ci, co zaufali Panu idą bez znużenia”.

Zgodnie z ogłoszoną w listopadzie 2020 r. przez papieża Franciszka decyzją, począwszy od 2021 r. Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym odbywają się nie w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego – w listopadzie.

„Ostatnie lata pokazały, że zmiana terminu jest korzystniejsza zarówno dla księży, którzy mają więcej czasu niż w Wielkim Tygodniu, jak i dla młodych, którzy są bezpośrednio w cyklu szkolnym i formacyjnym – powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Poinformował, że w wydarzeniach ŚDM w diecezjach w skali kraju bierze udział ponad 100 tys. młodych. „Jest to więcej niż przed pandemią” – zwrócił uwagę duchowny.

>>> Obchody 39. Światowych Dni Młodzieży w diecezjach w Polsce

fot. PAP/EPA/CARLOS M. ALMEIDA

Według ks. Koprianiuka tym, co przyciąga młodzież, jest zmiana formy i charakteru spotkań diecezjalnych. „Obok mszy i nabożeństw w programie zjazdów są wydarzenia o charakterze kulturalnym z udziałem znanych artystów, tiktokerów i influencerów, debaty, panele dyskusyjne i warsztaty, gdzie można w jakiś sposób wyrazić siebie” – powiedział duchowny. Jak ocenił, „taka forma, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych, którzy ze względu na swoje obowiązki i pasje, nie są skłonni zrzeszać się i w regularnej formie uczestniczyć w duszpasterstwach”.

Zaznaczył, że dla młodych ważne jest także samo doświadczenie wspólnoty. „W świecie, w którym dominuje kultura cyfrowa, spotkanie w realu face to face – gdzie można być blisko drugiej osoby – ma fundamentalne znaczenie w rozwoju i dojrzewaniu młodego człowieka” – stwierdził.

Zdaniem duchownego obchody ŚDM w diecezjach dają także szansę młodzieży na pogłębianie ich wiary. W czasie spotkań organizowane są adoracje Najświętszego Sakramentu. Można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. „Wbrew rosnącej laicyzacji młodego pokolenia w czasie zjazdów kaplice adoracji są zwykle pełne młodych ludzi” – powiedział ks. Koprianiuk. Dodał, że czasem brakuje miejsc dla chętnych. Zwrócił uwagę, że blisko jedna trzecia uczestników ŚDM korzysta także ze spowiedzi.

Dyrektor Biura Organizacyjnego ŚDM w Polsce ks. Tomasz Koprianiuk, fot. PAP/Paweł Supernak

„W czasie wydarzeń treści ewangeliczne przekazywane są nie w formie moralizowania, jak to wygląda w tradycyjnym duszpasterstwie, ale dzielenia się osobistym doświadczeniem. Dzięki temu młodzi mogą zobaczyć, że nauka Chrystusa nie jest tylko czystą teorią, ale może stać się inspiracją w prozie codziennego życia” – powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Dodał, że młodzież ma również okazję podzielić się swoimi wątpliwościami, zapytać o nurtujące ją sprawy. Uczy się także, jak brać odpowiedzialność za swoje życie, życie w parafii czy środowiska, w którym na co dzień funkcjonuje” – zauważył ks. Koprianiuk. Dodał, że „wielu młodych wraca do doświadczenia ŚDM w kolejnych miesiącach”.

Według badań CBOS z 2022 r. 69% młodych uważa się za wierzących, z czego 4% za głęboko wierzących. Natomiast 14,7% określa się jako raczej niewierzący, a 12,3% jako całkowicie niewierzący.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 r. Co dwa, trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku ze swoim biskupem.

Spotkanie Młodych z okazji roku Jubileuszowego 2025 odbędzie się w Rzymie. Jubileusz Młodych 2025 rozpocznie się 28 lipca 2025 r., a zakończy 3 sierpnia 2025 r. w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Będzie jednym z 32 jubileuszy, które odbędą się między 24 stycznia a 21 listopada 2025 r. Kolejne Światowe Dni Młodzieży są zaplanowane w 2027 r. w Seulu, stolicy Korei Południowej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze