Ponad 150 tys. osób wzięło udział we mszy inaugurującej Światowe Dni Młodzieży [+GALERIA]
Ponad 150 tys. osób we wtorek wieczorem wzięło udział we mszy św. otwierającej Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Wydarzeniu zorganizowanym w stołecznym parku Edwarda VII przewodniczył ordynariusz archidiecezji Lizbony kardynał Manuel Clemente.
Portugalski hierarcha podziękował młodym z ponad 120 państw za przybycie do Lizbony. Wzywał ich też do naśladowania w życiu Maryi, matki Jezusa Chrystusa, w jej gotowości do służenia innym. Dodał, że nastawienie to jest myślą przewodnią rozpoczętego we wtorek spotkania. „Lizbona przyjmuje dziś was całym sercem, podobnie jak inne portugalskie miejscowości, do których przybyliście” – powiedział kardynał Clemente.
Zainaugurowane w 1985 r. przez papieża Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży organizowane są po raz pierwszy w Portugalii. Główne wydarzenia tegorocznej edycji imprezy mają miejsce na terenie trzech diecezji: Lizbona, Setubal i Santarem. W środę do Lizbony przybędzie papież Franciszek, który zostanie z młodzieżą do niedzieli, czyli ostatniego dnia tegorocznych ŚDM. W trakcie swojego pobytu w Portugalii odwiedzi on też Fatimę oraz Cascais.
>>> Ks. Andrzej Wołpiuk z Portugalii: doświadczamy tego, co znaczy mówić językiem serca
We wtorek do Lizbony przyjechały też tysiące Polaków. Wsparcie portugalskim służbom udzielili funkcjonariusze policji z Polski, pomagający w związku z dużym napływem polskiej młodzieży.
Pielgrzymów będzie więcej niż się spodziewano?
Powołujące się na portugalskie służby policyjne media w Lizbonie twierdzą, że choć zgodnie z oficjalnymi danymi w Światowych Dniach Młodzieży rozpoczętych we wtorek w portugalskiej stolicy ma brać udział 1,2 mln pielgrzymów, ale dane te są niepełne i odbiegają od rzeczywistości. Odnotowują, że już podczas Dni w Diecezjach poprzedzających ŚDM na modlitwach pojawiały się większe w porównaniu do statystyk grupy pielgrzymów oraz liczba uczestników modlitw, m.in. w Bradze i Porto.
Jak poinformował rzecznik prasowy portugalskiej policji Pedro Moura, służby spodziewają się, że wraz z rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży “może okazać się, że wydarzenie to jest niedoszacowane”. – Oficjalnie spodziewamy się przybycia 1,2 mln osób na tegoroczną edycję ŚDM do Lizbony, ale wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie większa – powiedział Moura.
Jak u siebie w domu
Życzę, byście czuli się „jak u siebie w domu”, w tym wspólnym domu, w którym przeżywamy Światowe Dni Młodzieży – powiedział patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente podczas Mszy św. rozpoczynającej Światowe Dni Młodzieży w stolicy Portugalii. Potrwają one do 6 sierpnia, a weźmie w nich udział papież Franciszek.
W homilii kard. Clemente komentował temat lizbońskiego ŚDM: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” w góry, aby odwiedzić swą kuzynkę Elżbietę. Zwrócił najpierw uwagę na fakt, że „Maryja wyruszyła w drogę”. Była wówczas młoda jak uczestnicy ŚDM, którzy również wyruszyli w drogę, często trudną z powodu dystansu, przesiadek i kosztów. „Tak właśnie możemy patrzeć na swoje życie: jak na drogę do przebycia, której kolejnym etapem jest każdy dzień” – wskazał hierarcha.
Zauważył, że może na tej realnej drodze ich zatrzymać „wirtualny pozór świata do wyboru, dostępnego przed ekranem i zależnego od jednego kliknięcia, które może je zmienić w inny świat”. Świat wirtualny sprawia, że siedzimy „przed urządzeniem, które łatwo się nami posługuje, podczas gdy myślimy, że to my posługujemy się nim”. Tymczasem „rzeczywistość polega na wyruszeniu w drogę, na spotkaniu innych i świata takim, jaki jest, zarówno aby go podziwiać, jak i czynić lepszym”.
Hierarcha wezwał do wdzięczności wobec mediów, które umożliwiają nam lepsze poznanie siebie, innych i świata. „Żyjemy medialnie i nie umiemy już żyć inaczej. Liczmy na pomoc tych narzędzi, ale nie zwalniajmy się z kroczenia samemu, z bycia w bezpośrednim kontakcie z rzeczywistością, która nas dotyka” – zachęcił kard. Clemente. Dodał, że nic nie zastąpi tej osobistej i grupowej drogi „na spotkanie dróg wszystkich”. „W drogę!” – wezwał patriarcha Lizbony.
Przypomniał następnie, że Maryja poszła z pośpiechem w góry, niosąc w sobie Jezusa, „Boga z nami”, aby zanieść Go Elżbiecie. Młodzi uczestnicy ŚDM też znają ten pośpiech, z którym inni wyszli im na spotkanie, aby przynieść im Jezusa i dawane przez Niego szerokie horyzonty i życie w obfitości. Pośród nich „pośpiech wisi w powietrzu”, podobnie jak krąży tu Duch Święty. Jednak pośpiech, jak mówi papież Franciszek, nie oznacza niecierpliwości. Dotyczy ona bowiem tego, czego nie mamy, a czego pragniemy, natomiast pośpiech to dzielenie się tym, co już nami kieruje. Przypomniał w tym kontekście słowa z Pierwszego Listu św. Piotra o uzasadnianiu nadziei, która w nas jest, co należy czynić z łagodnością i szacunkiem. „Bądźcie tacy, z tym pośpiechem bez niecierpliwości, jak ten, kto dzieli się tym, co ma” – wezwał kard. Clemente.
Na koniec przypomniał, że Maryja weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Zauważył, że również młodzi uczestnicy ŚDM zbliżają się do siebie z prawdziwym i radosnym pozdrowieniem. Każde spotkanie, które przeżywamy powinno być rozpoczęte przez takie prawdziwe pozdrowienie, w którym wypowiadamy słowa szczerego powitania i prawdziwego dzielenia się, tłumaczył patriarcha Lizbony.
Zapewnił, że to miasto i cała Portugalia przyjmuje młodych z całego serca. Dziękując rodzinom i instytucjom, które ich goszczą, powiedział, że w każdej z nich widzi „dom Elżbiety, który przyjął Maryję, ale również Jezusa, którego w sobie nosiła”. „Bardzo tego brakuje światu, w którym żyjemy, w którym nie zwracamy uwagi na osoby, które spotykamy. Uczmy się z Maryją pozdrawiać wszystkich i każdego. Praktykujmy to w ciągu tych Światowych Dni Młodzieży. Nowy świat zaczyna się w nowości każdego spotkania i w szczerości pozdrowienia, które wymienimy. Abyśmy byli ludźmi pośród ludźmi we wzajemnym i stałym odwiedzaniu się, życzę wam wszystkim szczęśliwych i stymulujących Światowych Dni Młodzieży” – zakończył kard. Clemente.
Galeria (5 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |