fot. PAP/Jerzy Ochoński

Ponad 1,6 mln osób pielgrzymowało w 2023 roku do kalwaryjskiego sanktuarium

Ponad 1,6 mln pielgrzymów przybyło w ub.r. do sanktuarium pasyjno–maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – powiedział w czwartek PAP rzecznik sanktuarium ojciec Tarsycjusz Bukowski. Jak zaznaczył, to wzrost w stosunku do 2022 roku o około 400 tys. wiernych.

„Imponująca liczba nawiedzających kalwaryjskie sanktuarium świadczy o poszukiwaniu w życiu głębi i stałej potrzebie Boga. Kalwaria Zebrzydowska nadal służy przybywającym w budowaniu wiary i odnajdywaniu pokoju serca” – zauważył bernardyn, ojciec Tarsycjusz.

Duchowny powiedział, że w 2023 roku najwięcej pielgrzymów przybyło na uroczystości odpustu Wniebowzięcia NMP w sierpniu – około 130 tys., obchody Wielkiego Tygodnia z Misterium Męki Pańskiej – 129 tys., a także na pielgrzymkę rodzin Archidiecezji Krakowskiej we wrześniu – 70 tys.

>>> Wiosną finał renowacji zabytków w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

W ubiegłym roku, poza pielgrzymami z Polski, najwięcej przybyło ich z Francji. Najliczniejsze grupy spoza Europy przyjechały ze Stanów Zjednoczonych. „Kalwarię odwiedzili też z goście z Gabonu, Chin, Brazylii, Kostaryki, Filipin, Libanu, Japonii, Indii, Meksyku i Australii” – podał bernardyn.

Kalwaryjskie centrum informacji zarejestrowało blisko 154 tys. pielgrzymów i turystów, których oprowadzili przewodnicy sanktuarium. Z noclegów w domu pielgrzyma skorzystało blisko 20 tys. osób.

Jak zaznaczył rzecznik, zaobserwowano wzrost liczby wiernych – przybywających rodzinnie i indywidualnie – którzy udawali się modlitwę na dróżki kalwaryjskie.

fot. Adamek47, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28334478

Rzecznik przypomniał też, że w 2023 r. kontynuowana była realizacja projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”, współfinansowanego w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.

„Gruntowny remont i zmianę sposobu użytkowania przeszły trzy budynki przed bazyliką, w których powstaje muzeum i pomieszczenia dla poradni specjalistycznych. Osiem kaplic na dróżkach kalwaryjskich poddano pracom konserwatorskim. Działania dotyczyły także organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w których brali udział przedstawiciele społeczności lokalnej oraz przybywający pielgrzymi” – powiedział. Całość projektu ma się zakończyć wiosną bieżącego roku.

>>> W 2023 roku do częstochowskiego sanktuarium przybyło 3,6 mln pielgrzymów

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim Bernardyni. Równolegle z klasztorem wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. W 1999 roku zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sanktuarium w 2022 roku odwiedziło 1,2 mln wiernych, a rok wcześniej 1 mln. W „covidowym” 2020 r. peregrynowało tam 314 tys. pątników. Przed pandemią sanktuarium odwiedzało rocznie około 1,8 mln wiernych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze