pixabay.com

Ponad 200-letni skarb znaleziony w kościele

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Proboszcz parafii działającej w byłym opactwie Cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim wręcz oniemiał kiedy otworzył organową szafę. To, co znalazł przekroczyło jego najśmielsze oczekiwania – udało mu się odkryć poprzekładane gazetami nuty, z których najstarsze to nawet kilkusetletnie rękopisy. 

Zakon Cystersów funkcjonował w Kamieńcu Ząbkowickim do 1810 r., kiedy to, pruskie władze chcące pozyskać majątki należące do opactwa, podjęły decyzję o jego usunięciu z tego miejsca. Prawdopodobnie wtedy jeden z braci postanowił ukryć drogocenne nuty. Miały trafić do jednej z wrocławskich bibliotek. Jak możemy się domyślić, tak się nie stało. 

Ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Starszego w Kamieńcu Ząbkowickim, w trakcie inwentaryzacji znalazł nuty poprzekładane niemieckimi gazetami pochodzącymi sprzed II wojny światowej. Jak mówi: „Zastanawiałem się jak to możliwe, że wcześniej nikt nie zainteresował się tymi nutami. Spokojnie sobie leżały i czekały na odkrycie. Myślę, że przez lata zostały zapomniane”. 

Po odnalezieniu, duchowny poprosił ekspertów o ocenę znaleziska. Muzykolodzy stwierdzili, że w zbiorze znajdują się między innymi utwory, które zostały specjalnie skomponowane dla cysterskiego opactwa. 

Muzykalia aktualnie znajdują się w zbiorze kamienieckiego archiwum państwowego. Teraz utwory, które przez ponad dwieście lat przeleżały w kościelnej szafie zostaną opracowane, a następnie w odpowiedni sposób wykonane. „To dobro, którego zmarnować nie możemy”- dodaje ks. Dąbrowski. 

Zobacz także
Wasze komentarze