fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ponad 30 tysięcy uczestników Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Bezpieczeństwa

Ponad 30 tysięcy osób weźmie udział w sobotę i niedzielę w Watykanie w drugim wielkim wydarzeniu Roku Świętego – Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Bezpieczeństwa. Przybędą delegacje z około stu krajów, także z Polski.

Delegat papieża Franciszka do spraw organizacji Roku Świętego, arcybiskup Rino Fisichella poinformował, że z całych Włoch przyjedzie około 20 tysięcy przedstawicieli służb mundurowych. 10 tysięcy osób przybędzie z całego świata. Obecni będą reprezentanci sił zbrojnych i policji oraz innych formacji służb porządkowych, weterani, przedstawiciele stowarzyszeń i akademii wojskowych, a także duszpasterstwa i ordynariatów wojskowych.

Pierwszym tradycyjnym punktem pielgrzymki do Watykanu z okazji Roku Świętego będzie w sobotę rano przejście przez Drzwi Święte bazyliki watykańskiej. Po południu na rzymskim Piazza del Popolo odbędzie się ceremonia powitania włoskich formacji i zagranicznych delegatów oraz koncert.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W niedzielę rano na placu Świętego Piotra uczestnicy Jubileuszu wezmą udział w mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka. Arcybiskup Fisichella pytany przez dziennikarzy o to, czy potwierdza obecność papieża, który od kilku dni ma zapalenie oskrzeli, odparł, że nie ma zmian w programie Jubileuszu. W jego obchodach uczestniczyć będą włoscy ministrowie: obrony Guido Crosetto i spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi.

Pilna potrzeba pokoju

Przed Jubileuszem służb mundurowych przypomniano słowa Franciszka z bulli ogłaszającej Rok Święty o pilnej potrzebie pokoju wszędzie tam, gdzie panują wojny i przemoc. Będzie to głównym przesłaniem tego wydarzenia.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Z Polski obecni będą między innymi Komendant Główny Policji nadinspektor Marek Boroń, a także biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Biskup polowy, zapytany o to, czy posługę kapelana można zastąpić obecnością psychologa, zaprzeczył mówiąc, że sprawdziłoby się to jedynie „do pewnego stopnia”, ponieważ sfera duchowa przekracza kompetencje psychologa. „Natomiast muszę powiedzieć, że właśnie kapelan często wykorzystuje swoją wiedzę psychologiczną do tego, aby pomagać żołnierzom” – powiedział watykańskim mediom.

bp Wiesław Lechowicz, fot. Flick/episkopat news

Biskup Lechowicz zwrócił też uwagę na dużą liczbę kapelanów w Polsce oraz na zrozumienie znaczenia ich posługi zarówno ze strony władz, dowódców, jak i samych żołnierzy. „Przykładem tego jest również ich bardzo liczny udział w pielgrzymce jubileuszowej” – zauważył w rozmowie z Vatican News. Bp Lechowicz poinformował, że do Watykanu przybędzie około 400 żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych; oprócz Wojska Polskiego także funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji i Służby Więziennej. Będą też uczestnicy pielgrzymek zorganizowanych przez parafie wojskowe i wojskowo-cywilne.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze