Fot. X/@JasnaGoraNews

Ponad 55 tys. młodych ludzi pielgrzymowało na Jasną Górę przed maturą

„Pragniemy, by maturzyści pamiętali, że tu na Jasnej Górze i paulini, i przybywający wierni, otaczają ich modlitwą, nie tylko na czas matury, ale też na ten dużo ważniejszy egzamin, jakim będzie ich dalsze życie” – podkreślał o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium. W tym roku do Częstochowy przybyło ponad 55 tys. młodych, by zawierzyć siebie Matce Bożej.

W roku szkolnym 2024/2025 na Jasną Górę pielgrzymowali maturzyści z całej Polski. W ramach pielgrzymek diecezjalnych, szkolnych i parafialnych sanktuarium nawiedziło ponad 55 tys. uczniów. Najliczniej przybyli młodzi z diecezji tarnowskiej (ponad 6000 osób), radomskiej (3616) oraz płockiej (3119). Jest to liczba zbliżona do tej sprzed pandemii, gdy co czwarty maturzysta pielgrzymował do Częstochowy.

>>> W poniedziałek 5 maja rozpoczynają się egzaminy maturalne

fot. X/@JasnaGoraNews

Młodym towarzyszyli biskupi, księża, katecheci, nauczyciele i rodzice. Jak pokazuje doświadczenie, zarówno duże pielgrzymki diecezjalne, jak i mniejsze – szkolne i parafialne – odgrywają ważną rolę w duszpasterstwie młodzieży.

Nie wszyscy przybyli z ugruntowaną wiarą. Część uczniów uczestniczyła w pielgrzymce z ciekawości lub dla towarzystwa. – Zdarzali się tacy, którzy przyjechali tylko po to, żeby samemu się przekonać, o co chodzi w tych pielgrzymkach, a wyjeżdżając już deklarowali, że wrócą – mówili duszpasterze.

Tradycją stało się błogosławieństwo długopisów – narzędzi pracy maturzystów. W tym roku paulini podarowali każdemu z nich specjalny długopis i obrazek z Matką Bożą Jasnogórską. – Od wielu lat jesteśmy świadkami, jak przyjeżdżający tutaj maturzyści przywożą ze sobą długopisy i proszą, by to ich „narzędzie pracy” pobłogosławić – mówił o. Waldemar Pastusiak. – Dlatego w tym roku postanowiliśmy je rozdać, z prośbą, by błogosławili je biskupi, duszpasterze czy ojcowie paulini – dodał kustosz.

Na jubileuszowym obrazku umieszczony był kod QR, który umożliwia młodym łatwy dostęp do mediów jasnogórskich. – To po to, by młodzi poczuli, że nie są małą garstką wierzących, ale wielką wspólnotą – zaznaczył jeden z ojców paulinów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze