Ponad połowa Polaków nie wykonuje badań profilaktycznych w kierunku nowotworów
64% badanych Polaków nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych. Co czwarty Polak nie wie, że takie badania są bezpłatne. Finansuje je NFZ – mówi koordynator projektu Fura Zdrowia Paweł Puzyna. Fura Zdrowia to projekt mobilnego gabinetu. Jeżdżąc po Polsce umożliwia badania profilaktyczne w kierunku nowotworów skóry.
„Idea polega na edukowaniu i badaniu jak największej liczby Polek i Polaków pod kątem nowotworów skóry” – powiedział Paweł Puzyna ze Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma. W ramach projektu przebadano ponad 2,5 tys. osób. „W około 10% z nich znaleźliśmy znamię do wycięcia i skierowaliśmy do specjalistów” – podkreślił.
>>> Dlaczego pogarsza się stan zdrowia polskich dzieci?
„Na badanie znamion zdecydowałem się, ponieważ nie wymagało to ode mnie żadnych większych przygotowań typu dzwonienie do rejestracji, dowiadywanie się o termin. Tutaj wszystko jest szybko, bez kolejki i bez zapisów” – powiedział Piotr, jeden z pacjentów mobilnego gabinetu lekarskiego. Jego zdaniem coraz częściej jesteśmy informowani o tym, że jednym z groźnych nowotworów skóry jest czerniak. „Wymusza to niejako na nas potrzebę sprawdzenia, czy zmiany, które się pojawiają na skórze po lecie lub są z nami już jakiś czas, to jest początek choroby czy może jednak zmiana zaawansowana. Zawsze lepiej się przebadać i uspokoić” – stwierdził.
Ważna – regularność
Według Puzyny badania profilaktycznie w kierunku nowotworów skóry powinno się wykonywać raz do roku. „Jeżeli nas coś niepokoi, to jest taka zasada jak ABCDE czerniaka. A jak asymetria, B jak brzeg, C jak colour, czyli z angielskiego kolor, D jak duży rozmiar i E jak ewolucja. Na te zasady powinniśmy zwrócić uwagę, obserwując sami naszą skórę” – wyjaśnił.
>>> Dlaczego powinniśmy unikać zażywania wielu leków jednocześnie?
Pacjent Piotr podkreślił, że badanie było szybkie, bezbolesne i nie wymagało przygotowań. „Pani doktor lupką przechodziła od znamiona do znamiona i mówiła, czy jest w porządku, czy nie. Jak przeszła wszystkie, to byłem zadowolony, że wynik jest negatywny” – powiedział. „Podczas badania dowiedziałem się, że czerniak może być nie tylko koloru jak wskazuje nazwa, ale może być tak zwany niebieski. Jeżeli mamy taką możliwość, to należy przebadać się i wyjść ze świadomością, że się jest zdrowym” – ocenił.
Po pierwsze – profilaktyka
Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma we wtorek zaprezentowało raport z badania „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków”. Wynika z niego, że 64% badanych Polaków nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych. Badanie zostało przeprowadzone wśród 1021 osób w maju 2022 r. metodą wywiadów online (CAWI) w panelu internetowym.
„39% badanych nie wie, że w Polsce dostępne są bezpłatne, finansowane przez NFZ badania profilaktyczne wykrywające nowotwór na wczesnym etapie. A takie badanie jest szybkie, bezbolesne i trwa około 5 minut” – wyjaśnił Puzyna. Dodał, że jeżeli podczas badania lekarz znajdzie niepokojącą zmianę, to pacjent otrzymuje skierowanie, z którym należy udać się do lekarza rodzinnego. „Profilaktyka to jedna z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania chorobom nowotworowym” – podsumował Puzyna.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |