Poniedziałek Wielkanocny – czy trzeba iść na mszę?
Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. To także dzień wolny od pracy. Czy to oznacza, że dzisiaj „musimy” pójść na mszę?
>>> Oktawa Wielkanocy – co warto o niej wiedzieć?
Przede wszystkim warto pamiętać, że Wielkanoc to nie jeden dzień – czyli Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – ale aż osiem dni, cała oktawa. Choć od jutra wrócimy do pracy i naszych codziennych obowiązków – to w kalendarzu liturgicznym wciąż będziemy przeżywali uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, aż do niedzieli 11 kwietnia ( przez cały tydzień podczas liturgii można śpiewać sekwencję wielkanocną). Nie oznacza to jednak, że katolicy mają obowiązek uczestnictwa w każdym z tych dni w liturgii.
Nie muszę – ale chcę!
>>> Rektor KUL-u: w epidemii trzeba troszczyć się o zachowanie zdrowego ducha
Obowiązek uczestnictwa w liturgii – pod karą grzechu – mamy tylko w Niedzielę Zmartwychwstania oraz w niedzielę kończącą oktawę. W pozostałe dni takiego obowiązku nie ma. Mimo to Kościół zachęca wiernych do uczestnictwa w liturgii także w pozostałe dni oktawy wielkanocnej. Zwłaszcza w Poniedziałek Wielkanocny – bo jest to dzień wolny od pracy. Warto jeszcze zwrócić uwagę na użyte w tytułowym pytaniu sformułowanie „czy trzeba”. Przede wszystkim – uczestnictwo w liturgii powinno być dla nas nie wyrazem obowiązku, ale tego, ze chcemy w niej uczestniczyć. Warto więc przyjrzeć się swojej motywacji – czy idę na mszę dlatego, ze chcę, czy dlatego, że muszę.
Wciąż trwa pandemia
>>> Dlaczego w Poniedziałek Wielkanocny polewamy się wodą?
Tegoroczny Poniedziałek Wielkanocny jest wyjątkowy, bo przeżywany w czasie pandemii. Wciąż obowiązują dyspensy od udziału w mszy świętej w niedziele i święta nakazane. Oznacza to, że w tym roku nie mamy obowiązku uczestnictwa w liturgii także w niedziele w oktawie wielkanocnej. W kościołach wciąż obowiązują limity wiernych i wszyscy chętni zwyczajnie nie pomieściliby się w świątyniach. Dlatego – jeśli czujemy strach przed zarażeniem, jesteśmy osłabieni, należymy do grup ryzyka – to warto zostać w tym czasie w domu i śledzić liturgie w mediach. Wiele parafii na swoich kontach na YouTubie zamieszcza transmisje z niedzielnych i świątecznych liturgii. Na naszej stronie znajdziecie też poradnik poświęcony przyjmowaniu Komunii świętej duchowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |