Popowo: III diecezjalny dzień skupienia dla osób żyjących w związkach nieregularnych
Wykład i warsztaty o wzmacnianiu więzi osobowej w związku, prelekcje o życiu sakramentalnym w związkach nieregularnych i więzi ekonomicznej w małżeństwie oraz wspólna Eucharystia – znalazły się w programie III diecezjalnego dnia skupienia dla osób żyjących w związkach nieregularnych w diecezji płockiej. Miejscem spotkania było Popowo nad Bugiem.
Wydarzeniu przyświecało motto, zaczerpnięte z nauczania papieża Franciszka: „Widziałem tyle wierności w tych związkach, tyle wierności. I jestem pewien, że jest to prawdziwe małżeństwo, że oni mają łaskę małżeństwa, właśnie z powodu wierności, jaką mają” (Przemówienie podczas spotkania z uczestnikami Kongresu Diecezji Rzymskiej w bazylice św. Jana na Lateranie 16.06. 2016 r.).
Agnieszka Chalimoniuk, doradczyni życia rodzinnego w Poradni św. Józefa, działającej przy Sanktuarium Matki Nadziei w Popowie Kościelnym, poprowadziła prelekcję oraz warsztaty dla osób żyjących w związkach nieregularnych na temat wzmacniania więzi osobowej w związku. Prelegentka ukazała wierność, bliskość, czułość i właściwą hierarchię relacji w rodzinie jako fundament budowania trwałej więzi rodzinnej. Prawidłowa komunikacja, pogłębianie wspólnej duchowości i budowanie bliskości to „warunki niezbędne do zdrowej i autentycznej więzi osobowej w rodzinie”.
>>> Osoby żyjące w związkach niesakramentalnych nie są katolikami drugiej kategorii
Dynamika relacji
Doradczyni życia rodzinnego podczas warsztatu chciała pomóc uczestnikom w zrozumieniu dynamiki wzajemnych relacji w rodzinie, zauważaniu potrzeb drugiej osoby oraz adekwatnego i wrażliwego odpowiadania na oczekiwania współtowarzysza życia. Zachęcała do rozmów w ramach tzw. dialogu małżeńskiego, który sama praktykuje od wielu lat, należąc do kręgu Domowego Kościoła. Dialog taki „ukazuje sytuacje życiowe w nowym świetle, uczy obie strony autentycznego wyrażania siebie i życzliwego przyjmowania perspektywy drugiej strony”.
Z kolei ks. dr Wojciech Kućko, prodziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie oraz diecezjalny duszpasterz rodzin powiedział o życiu sakramentalnym w związkach nieregularnych. Przedstawił najważniejsze zapisy wydanego w 2018 roku „Vademecum duszpasterstwa osób żyjących w związkach nieregularnych w Diecezji Płockiej”. Uczestnicy dnia skupienia otrzymali broszury z tekstem dokumentu oraz egzemplarze książek ks. Ryszarda Kamińskiego „Warto wierzyć. Eseje o wierze”, zawierające ciekawe myśli, pomocne w rozwoju duchowym i religijnym.
Teolog przedstawił wiernym paradygmat duszpasterski papieża Franciszka z posynodalnej adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” z 2016 roku, użyteczny w pracy z osobami żyjącymi w związkach nieregularnych, oparty na czterech etapach: przyjąć – towarzyszyć – rozeznać – zintegrować. Zauważył także, jak szybko zmieniają się okoliczności działań duszpasterskich Kościoła katolickiego: z jednej strony coraz trudniej jest przekonywać, szczególnie młodych, o wartości i znaczeniu nierozerwalnego małżeństwa i pięknie życia rodzinnego, z drugiej zaś rosnąca liczba rozwodów i kohabitacji jest ważnym wyzwaniem obecnych czasów, wobec którego duszpasterze nie powinni zostawać obojętni.
Więź ekonomiczna w małżeństwie
Natomiast adwokat Piotr Łaszczych z Pułtuska zaprosił zebranych do refleksji o więzi ekonomicznej w małżeństwie. Zaznaczył, że w związku małżeńskim ważna jest uczciwość także w dziedzinie finansowej. Zwrócił uwagę na konieczność spisania właściwego testamentu, a także wskazania osoby upoważnionej do otrzymywania informacji o stanie zdrowia.
Był też czas na rozmowę o kanonicznym procesie stwierdzania nieważności pierwszego małżeństwa. Osoby żyjące w związkach nieregularnych pytały o to, jak pomagać dzieciom, które są wychowywane przez rozwiedzionych małżonków.
Uczestnicy dnia skupienia wzięli udział w Eucharystii, przewodniczył jej ks. kan. dr Remigiusz Stacherski, proboszcz parafii w Popowie Kościelnym, kustosz sanktuarium Maryjnego. Między innymi podkreślił on wagę wierności i wytrwałości, które są odbiciem piękna Boga w relacjach między kobietą i mężczyzną. Kapłani i wierni razem modlili się o światło Ducha Świętego do właściwego rozeznawania swej sytuacji rodzinnej.
>>> Bp Milewski do par niesakramentalnych: Chrystus, w każdym kościele czeka na każdego
Czas na modlitwę
W programie spotkania była również adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia przed wizerunkiem Matki Bożej Popowskiej. Jak powiedzieli uczestnicy III diecezjalnego dnia skupienia dla osób żyjących w związkach nieregularnych, „pomogło im ono wzmocnić życie religijne”.
III diecezjalny dzień skupienia dla osób żyjących w związkach nieregularnych odbył się z inicjatywy ks. kan. dr. Remigiusza Stacherskiego, diecezjalnego duszpasterza osób żyjących w związkach nieregularnych i kustosza sanktuarium w Popowie Kościelnym, we współpracy z wydziałem ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej. Jego miejscem były: Ośrodek Charytatywno-Szkoleniowy Caritas Diecezji Płockiej w Popowie-Letnisku oraz Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej Matki Nadziei.
W diecezji płockiej osobom żyjącym w związkach nieregularnych towarzyszy wizerunek Matki Bożej Supełkowej (Rozwiązującej Węzły), jeden z ulubionych obrazów maryjnych papieża Franciszka. Oryginał obrazu przechowywany jest w kościele św. Piotra w Augsburgu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |