Porozmawiajmy o przemijaniu – Centrum Myśli Jana Pawła II w 17. rocznicę śmierci papieża
Do głębokiej i autentycznej „Rozmowy o przemijaniu” zaprasza Centrum Myśli Jana Pawła II. Mają temu służyć materiały video i podcasty dostępne na YouTube oraz Facebooku Centrum. Przygotowano je w związku z przypadającą jutro, 2 kwietnia, 17. rocznicą śmierci papieża Wojtyły.
Organizatorzy przypominają, że śmierć Jana Pawła II i późniejsza żałoba były wielkim, społecznym przeżyciem nie tylko w Polsce.
Uniwersalne doświadczenie egzystencjalne
– Zapraszamy do rozmowy trudnej, wielowątkowej, ale i takiej, która daje nadzieję, bo rozmowa o śmierci, to tak naprawdę rozmowa o jakości życia, zarówno tych, którzy odeszli, jak i tych, którzy opłakują stratę – podkreślają pomysłodawcy.
W mediach społecznościowych Centrum publikowany jest cykl podcastów, artykułów oraz filmów poświęconych różnym aspektom śmierci. Autorzy wskazują, że choroba, cierpienie i w końcu śmierć, to niezbywalne elementy naszego życia. To uniwersalne doświadczenie egzystencjalne, które zrównuje wszystkich umierających, bez względu na status społeczny, pochodzenie i wyznawaną, lub nie, wiarę. To w końcu smutek bliskich, którzy muszą zmierzyć się ze stratą i dojmującym poczuciem pustki, przeżyć je i z czasem zaakceptować, by dalej żyć.
– Widzimy taką potrzebę, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii i koszmaru wojny, kiedy temat śmierci, choć wszechogarniający, jest często sprowadzany do czysto statystycznego wymiaru i chłodnych kalkulacji – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Tymczasem jego istota, jako autentycznego, wspólnotowego przeżycia, które ma elementarne znaczenie w kulturze, społeczeństwie i życiu osoby jest spychana na margines publicznego dyskursu – dodaje.
Jak podkreślają eksperci zaproszeni do projektu, śmierć ma niezwykle ważny wymiar wspólnotowy. Wyraża się on nie tylko w rytuałach, ale także w tym, że w śmierci i żałobie niezmiernie ważna jest bliskość, czułość, obecność, rozmowa, „małe/wielkie” gesty miłości. A tym, co pomaga nam przejść przez doświadczenie straty, jest żywa relacja z najbliższymi.
Podkasty
Wśród udostępnionych już podkastów jest m.in. rozmowa Marcina Nowaka z Aleksandrą Kurowską-Susdorf, autorką książki „Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych”, na co dzień współpracującą z Instytutem Dobrej Śmierci.
Z kolei „Każda podróż ma swój koniec…” – to tytuł rozmowy Pawła Kęski z dr. Pawłem Grabowskim, lekarzem medycyny paliatywnej, założycielem i prezesem Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza na Podlasiu.
„Śmierć to przejście” – wskazuje w rozmowie z Marcinem Nowakiem dominikanin. o. Hieronim Kaczmarek, duszpasterz pracujący w dominikańskim klasztorze na warszawskim Służewie.
O tym, że „W żałobie bardzo ważna jest rozmowa” przekonuje Ewa Chalimoniuk. Z psychoterapeutka związaną z Laboratorium Psychoedukacji, współautorka książki „Życie zmienia się, ale nie kończy” rozmawia Marcin Nowak.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |