fot. Karolina Binek

Portugalia: odkryto dwa nieznane nauce gatunki drzew iglastych sprzed 100 mln lat

Skamieliny fragmentów dwóch nieznanych nauce gatunków drzew iglastych odkrył zespół paleontologów prowadzących prace na środkowym zachodzie Portugalii. Występowały one w tamtym rejonie przed około 100 mln lat.

Z informacji przekazanej przez ekipę naukowców kierowanych przez paleontologów i paleobotaników z Wydziału Nauki i Technologii Uniwersytetu w Coimbrze wynika, że znalezione skamieliny to fragmenty drzew dwóch gatunków z wymarłej rodziny Cheirolepidiaceae.

Według powołującej się na badaczy rozgłośni Radio 94FM, skamieniałe fragmenty drzew iglastych znalezione zostały na terenie gminy Juncal, w dystrykcie Leira, na środkowym zachodzie Portugalii. Istnieje przypuszczenie, że na obszarze tym mogą występować inne gatunki tej rodziny drzew z okresu dolnej kredy.

>>> Internauci wybiorą polskie Drzewo Roku, kandydatów jest 16

W miejscu znaleziska naukowcy natrafili też na duże ilości bursztynu.

Autorzy studium sprecyzowali, że trwające od 2022 r. terenowe badania w tej części Portugalii pozwoliły odkryć m.in. skamielinę męskiej szyszki nieznanego gatunku drzewa, a także dobrze zachowane woreczki pyłkowe drzew iglastych. W trakcie tych prac natrafiono również na skamieliny innego nieznanego gatunku drzew iglastych z okresu dolnej kredy.

>>> 49 zgłoszeń w konkursie Drzewo Roku 2025; zwycięzcę poznamy w lipcu

Według współautora studium Mario Mendesa, dokładny opis znalezionych skamielin znajdzie się w przygotowywanym do druku artykule w naukowym piśmie „International Journal of Plant Sciences”.

Portugalski paleobotanik sprecyzował, że identyfikacja drugiej z roślin możliwa była dzięki analizie skamielin jej gałęzi.

Dodał, że oba gatunki występowały na podmokłych terenach i rozpraszały swoje pyłki prawdopodobnie za pośrednictwem wiatru. Zaznaczył, że badacze nie wykluczają jednak, iż pyłki mogły być też przenoszone przez owady, gdyż w układzie pokarmowym jednego z nich znaleziono pyłki.

Mendes wyjaśnił, że naukowcy z Coimbry analizują zarówno znalezione w gminie Juncal bursztyny, jak też skamieliny innych fragmentów drzew, licząc na odkrycie kolejnych gatunków roślin.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze