fot. Pexels/couple investment
Portugalia: posiadacze pustych domów zobowiązani przez parlament do ich wynajęcia
Portugalski parlament zatwierdził w środę wieczorem rządowy projekt ustawy o mieszkalnictwie, który zobowiązuje posiadaczy pustych domów do ich wynajęcia. Za przyjęciem ustawy zagłosowała jedynie rządząca krajem Partia Socjalistyczna, mająca większość w izbie.
Zgodnie z projektem zatwierdzonym w marcu przez rząd Antonia Costy w ramach ustawy procedowanej przez izbę jako program „Więcej mieszkań”, posiadacz pustego przez okres dwóch lat mieszkania będzie musiał udostępnić je gminie, aby ta znalazła lokatorów.
Na złożenie odpowiedniej deklaracji do samorządu terytorialnego posiadacz pustostanu będzie mieć 90 dni. Jeśli poinformuje, że mieszkanie nie jest wynajmowane lub uchyli się od odpowiedzi, gmina wyznaczy termin rozpoczęcia tzw. wynajmu forsowanego i samodzielnie rozpocznie poszukiwanie lokatorów.
>>> Portugalia: parlament zatwierdził amnestię dla młodzieży z okazji ŚDM
W trakcie prac nad ostateczną wersją ustawy posłowie zgodzili się, aby za pustostany nie uważać domów letniskowych, ani pustych nieruchomości zlokalizowanych w portugalskim interiorze.
Zgodnie z nowymi przepisami rząd zabronił też właścicielom mieszkań podnoszenia czynszu powyżej 5,43 proc. wartości z 2022 r. w sytuacji, gdy w 2023 r. zawierana będzie nowa umowa najmu.
Portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa poinformował, że w kraju jest obecnie ponad 1 mln pustych domów.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |
Portugalia: susza na 99 proc. terytorium kraju
„Chodzą boso, polują, chętnie pomagają”. Poznaj Pigmejów z Kamerunu
USA: szczęśliwy gracz z Kalifornii wygrał miliard dolarów





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny