Fot. EPA/MIGUEL A. LOPES / POOL

Portugalia: w ŚDM bierze udział ponad 1500 pielgrzymów z niepełnosprawnościami

Ponad 1500 pielgrzymów z niepełnosprawnościami bierze udział w odbywających się w Lizbonie Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM), co jest największą liczbą w historii tej cyklicznej imprezy. Z częścią z nich spotka się w sobotę w Fatimie papież Franciszek.

Tak duża liczba, uznawana za rekordową podczas organizowanych od 1985 roku ŚDM, to znak, że osoby niepełnosprawne są coraz lepiej integrowane w społeczeństwie oraz w Kościele – uważa Miguel Monteiro, pracownik portugalskiego Stowarzyszenia Salvador, zajmującego się wspieraniem osób z ułomnościami ruchowymi. W rozmowie z PAP Monteiro zaznaczył, że świat, a także Kościół muszą jednak wciąż dążyć do lepszego integrowania osób niedołężnych oraz osób z ograniczeniami w rozwoju ruchowym i intelektualnym.

>>> Poczucie wspólnoty [NASZA RELACJA Z ŚDM]

Chrześcijanie muszą stać się znakiem miłosierdzia

Pracownik jednej z najbardziej znanych portugalskich organizacji pomocowych dodał, że ŚDM stanowią dobrą okazję do zwrócenia uwagi na „pozostające w cieniu głównego nurtu społeczeństwa osoby z ułomnościami”.

Monteiro, który jest osobą niewidomą i z paraliżem czterokończynowym, z zadowoleniem przyjął informację o zaplanowanym na sobotę spotkaniu papieża Franciszka z niepełnosprawnymi w sanktuarium w Fatimie. Przypomniał, że w tym miejscu kultu maryjnego dochodziło już do spotkań z osobami chorymi z udziałem św. Jana Pawła II, inicjatora ŚDM, a także jego następcy Benedykta XVI. Uczestniczący w ŚDM Monteiro przyznał, że Kościół powinien robić więcej, aby pokonywać bariery dla osób niepełnosprawnych istniejące w społeczeństwie, w tym przede wszystkim „uświadamiać, że inny, słabszy i niedomagający nie znaczy obcy”.

“Uczestniczyłem, tu w Lizbonie, w jednej z katechez ŚDM i czułem się bardzo samotnie. W trakcie spotkania, w którym brało udział kilkaset osób porozmawiałem zaledwie z dwoma. Rozumiem, że widok sparaliżowanej, niewidomej osoby na wózku inwalidzkim może odstraszać, ale katolicy, szczególnie młodzi, powinni być gotowi do pokonywania tych lęków” – dodał Monteiro.

Portugalczyk, który w przeszłości wygrywał konkursy w ramach budżetu partycypacyjnego Lizbony na modernizację ulic stolicy, podkreśla, że we współczesnym „coraz bardziej pędzącym świecie” chrześcijanie muszą stać się znakiem miłosierdzia”.

„Nie wystarczy, że wybudujemy nowy podjazd na chodniku czy przy sklepie. Musimy zacząć zmieniać nasz stosunek wobec niepełnosprawnych. Wyjdźmy do nich; nie pozostawiajmy ich na pastwę samotności” – powiedział Monteiro.

Fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES / POOL

“Podczas tych ŚDM trafiły do mnie szczególnie słowa papieża Franciszka o tym, że Bóg kocha wszystkich, bez względu na to, jakimi oni są. Można je odbierać jako zachętę do wyjścia w kierunku osób potrzebujących pomocy, w tym niepełnosprawnych” – podsumował działacz Stowarzyszenia Salvador.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze