Portugalia: większość ofiar nadużyć ludzi Kościoła nie chce odszkodowań finansowych
Większość osób, które zgłosiły się do władz Kościoła w związku z domniemanymi krzywdami doznanymi przez jego ludzi nie oczekuje wypłat odszkodowań finansowych, podała w poniedziałek Konferencja Episkopatu Portugalii za pośrednictwem Grupy Vita. Organ ten jest w strukturach władz kościelnych Portugalii odpowiedzialny za przyjmowanie zgłoszeń od domniemanych ofiar nadużyć seksualnych ze strony duchownych i świeckich pracujących w Kościele.
Według szacunków Grupy Vita w sumie z 89 osób, które jak twierdzą zostały skrzywdzone przez ludzi Kościoła, zdecydowana większość została skierowana do specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrii na terapię. Z grona poszkodowanych 24 osoby, jak dodała Grupa Vita, wystosowały wniosek o zadośćuczynienie finansowe. Sprecyzowała, że każda z tych próśb zostanie dokładnie przeanalizowany, a wartość zadośćuczynienia będzie uzależniona od kilku warunków.
W czwartek Konferencja Episkopatu Portugalii zgodziła się na uruchomienie systemu wypłat odszkodowań finansowych dla ofiar nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych i pracujących w Kościele świeckich. Środki te mają pochodzić z utworzonego we współpracy z diecezjami specjalnego funduszu.
Dokładna liczba ofiar ludzi Kościoła w Portugalii jest nieznana. Wprawdzie tzw. niezależna komisja kierowana przez psychiatrę Pedro Strechta otrzymała w 2022 i 2023 r. ponad 500 zgłoszeń od domniemanych ofiar i świadków nadużyć z lat 1950-2022, ale portugalskie służby nie dały wiary jej raportowi. W związku z tym, że zdecydowana większość doniesień do komisji Strechta opierała się o donosy skierowane do komisji przez internet, portugalska prokuratura uruchomiła zaledwie kilka śledztw.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |