Fot. Youtube Oko Press

Porwany przez Hamas przyjaciel Polski i „Człowiek Pojednania” żyje

Porwany 7 października przez terrorystów z Hamasu Alex Danzig żyje, ma się dobrze i wygłasza innym uwięzionym wykłady z historii. Danzig ma polskie i izraelskie obywatelstwo.

Niedawno historyk został uhonorowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów tytułem Człowiek Pojednania za rok 2023. 75-letni Alex Danzig znany jest z działania od lat dla spraw pokoju, dialogu, budowania dobrych relacji polsko-żydowskich czy żydowsko-palestyńskich. 

Przez jedną z uwolnionych zakładniczek, wciąż więziony Alex Danzig przekazał wiadomości swojej rodzinie w Izraelu.

„To była wielka ulga otrzymać pozdrowienia od Alexa, mieć pewność, że żyje, że jego stan jest dobry i że otrzymuje leki” – powiedział jego zięć Yaron Maor. „Jakieś dwa lata temu przeszedł operację wszczepienia bajpasów aortalno-wieńcowych i musi codziennie przyjmować leki. Z radością usłyszeliśmy, że otrzymuje leki, i że w niewoli jest z nim ktoś z jego kibucu, kto z zawodu jest pielęgniarką i mu pomaga” – dodaje cytowany przez 7israel National News. Uwolniona zakładniczka przekazała, że Alex Danzig w niewoli, w jednym z tuneli w Gazie, wygłasza innym uwięzionym wykłady z historii i czuje się dobrze. 

„Przyznaniem tytułu Człowiek Pojednania Alexowi Danzigowi chcemy pokazać, jak ważne jest szczególnie dzisiaj to, co on robi – budowanie mostów” – mówi KAI Marta Titaniec z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. – Ufamy i modlimy się, że Alex żyje i będziemy mogli wręczyć mu tytuł osobiście, dziękując za dotychczasową pracę – dodaje.

>>> Izrael: w zamian za uwolnionych zakładników Hamasu wypuszczono 33 Palestyńczyków

Życiorys

Urodzony 75 lat temu w Warszawie, mieszkający od 1957 r. w Izraelu, Alex Danzig od kilku dziesięcioleci objaśnia Izraelczykom Polskę, a Polakom Izrael. Szkolił przewodników towarzyszących młodym Izraelczykom w ich podróżach do Polski, organizował kontakty pomiędzy młodzieżą z Izraela a jej polskimi rówieśnikami, stworzył hebrajski przewodnik po Polsce, nauczał polskich nauczycieli, muzealników oraz księży, bywał w polskich szkołach. Umożliwia spotkania, wspomaga i inspiruje ludzi, którzy w obu krajach pracują na rzecz porozumienia polsko-żydowskiego.

Jako członek kibucu Alex Danzig zajmował się nawadnianiem – powoli zmieniał pustynię w miejsce, w którym pojawia się życie. Janusz Poniewierski zauważa, że jest to symboliczny obraz jego aktywności w dziedzinie relacji międzyludzkich i międzynarodowych. Bo kropla drąży skałę.

Danzig, jak i cały jego kibuc Nir Oz, utrzymywał dobrosąsiedzkie stosunki z Arabami z Gazy. Wierzył, że pokój jest możliwy. 7 października 2023 r. po masakrze w kibucu został uprowadzony przez Hamas. „Nie wiemy, co z nim się dzieje. Mamy nadzieję, że żyje i że przeżyje” – czytamy w komunikacie PRChiŻ.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznaje mu tytuł „Człowieka Pojednania” za rok 2023. Jest to wyraz naszego uznania dla jego życiowej misji, która jest pięknym przykładem zbliżania chrześcijan i Żydów, Polski i Izraela.

Honorowy tytuł „Człowiek Pojednania” przyznawany jest przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów osobom spoza Polski działającym na rzecz większego zbliżenia i porozumienia chrześcijan i Żydów, zwłaszcza w Polsce, w uznaniu ich wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania wyznawców obu religii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze