fot. PAP/Alena Salomonova

Potrzeba ponad 4 mld dolarów, by zatrzymać kryzys humanitarny w Ukrainie

Potrzeba niemal 4,3 mld dol., by odpowiedzieć na pogarszającą się sytuację humanitarną w Ukrainie – przekazało w raporcie Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). „Intensywne działania zbrojne zapoczątkowane 24 lutego rosyjską inwazją na Ukrainę sprawiły, że 17,7 mln osób potrzebuje obecnie pomocy humanitarnej; reprezentuje to wzrost o niemal 2 mln osób w porównaniu z kwietniem tego roku” – podano w raporcie OCHA.

Denise Brown, zajmująca się w tej organizacji pomocą udzielaną Ukrainie, wezwała w poniedziałek społeczność międzynarodową do dalszego wspierania państwa pogrążonego w „bezprecedensowym kryzysie humanitarnym”. Kwota 4,3 mld dol. – podniesiona z wcześniej prognozowanych 2,25 mld dol. – miałaby pokryć wystarczyć na umożliwienie działania przebywającym na Ukrainie pracownikom organizacji pomocowych do grudnia 2022 roku.

>>> Kiedy dokładnie papież odwiedzi Kijów? Ambasador Ukrainy ma nadzieję, że jeszcze w sierpniu

Zniszczenia po ostrzale Charkowa, fot. PAP/Mykola Kalyeniak

„W ciągu ostatnich pięciu miesięcy widzieliśmy, jak lokalne, krajowe i międzynarodowe organizacje humanitarne połączyły siły, by zwiększyć skalę i zakres działań oraz zapewnić pomoc ponad 11 milionom ludzi. Obawiamy się jednak, że sytuacja pogorszy się zimą, gdy więcej osób znajdzie się w sytuacji bez dostępu do gazu, paliwa czy prądu, pozwalających ogrzać dom” – podkreśliła Brown.

fot. PAP/Mykola Kalyeniak

W raporcie OCHA zaznaczono, że „wspieranie ludzi w zimnych porach roku jest jednym z priorytetów w nadchodzących miesiącach”. „Zniszczenie tysięcy domów i brak dostępu do paliwa, gazu i elektryczności z powodu uszkodzonej infrastruktury może stać się sprawą życia lub śmierci” – wyjaśniono.

Yevhenii Tsymbaliuk, Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ w Wiedniu, fot. EPA/CHRISTIAN BRUNA

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy wojny co najmniej 2,3 mln Ukraińców otrzymało pomoc finansową umożliwiającą im samodzielne zadbanie o najpilniejsze potrzeby – podkreślono w raporcie. Brown dodała, że poza środkami finansowymi działającym w terenie pracownikom organizacji humanitarnych trzeba również zapewnić „bezpieczny dostęp do wszystkich obszarów dotkniętych wojną”. „Od początku inwazji dostęp na tereny znajdujące się poza kontrolą Kijowa był niezwykle trudny. Wzywam strony konfliktu do poszanowania zasad prawa międzynarodowego i ułatwienie udzielania pomocy humanitarnej każdemu, kto jej potrzebuje, niezależnie od tego, gdzie żyje” – zaapelowała.

Poniżej zdjęcia zniszczeń po rosyjskim ataku w miejscowości Basztanka w obwodzie mikołajowskim, fot. PAP/Alena Salomonova

Galeria (8 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze