fot. KAI

Potulice: poświęcenie tabernakulum, obrazu Zwiastowania NMP i odbudowanego ołtarza

„Dobra wola naszych dobrodziejów i trzy proste słowa – Jezu, ufam Tobie – sprawiły, że dzisiaj się wzruszamy i cieszymy” – mówił proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Potulicach, ks. Maciej Szmytowski SChr.

Z udziałem władz Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, samorządowych, gości i mieszkańców, odbyła się uroczystość, w czasie której bp bydgoski Krzysztof Włodarczyk poświęcił nowe tabernakulum, odrestaurowany obraz ze sceną Zwiastowania oraz odbudowany ołtarz główny. – Podziwiamy całą tę świątynię w stylu neoklasycystycznym. W życiu potrzebujemy nie tylko dachu nad głową, ale i nad duszą, którym jest dom Boży. To właśnie miejsce, gdzie rozwijają się dusza i cały człowiek – mówił.

Dom – w tym wypadku ta świątynia – to – jak dodał bp Włodarczyk – również miejsce wspólnoty, która buduje więzi, relacje, odpowiedzialność za konkretną przestrzeń. – To miejsce, w którym chcemy trwać przed naszym Panem. Tu słuchamy najpierw słowa Bożego, by otwierać się na Tego, który daje życie wieczne. To słowo mamy traktować jak lustro, w którym mamy siebie odczytać, a dzięki temu wiedzieć, jak żyć – dodał ordynariusz diecezji bydgoskiej.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

„Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu dziękujemy za ten dzień, od tak dawna oczekiwany. Wychwalamy i czcimy szczególnie Bożą Matkę, bo Ona jak zawsze w chwilach, kiedy znajdujemy się w sytuacjach nadzwyczajnych, kryzysowych, potrzebując cudu, nas nie opuściła” – mówił proboszcz ks. Maciej Szmytowski SChr.

– Kiedy rozpoczynałem swoją posługę duszpasterską w Potulicach, w czasie jednej z rozmów o historii kościoła, nieżyjący już poprzedni proboszcz – ks. Ryszard Czajka SChr – pokazał mi jedyne zdjęcie ołtarza, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Nikt na ten temat nic nie wiedział i nie wie. Powtarzał, że gdyby udało się zrekonstruować czy odbudować ten ołtarz to „byłoby coś”. Całe to przedsięwzięcie, które kończymy, dedykuję właśnie ks. Ryszardowi – dodał.

Świątynia zawdzięcza swoje piękno wielu zaangażowanym osobom, jak i Rządowemu Programowi Odbudowy Zabytków, który został ogłoszony pod koniec 2022 roku. Wówczas Potulicom przyznano 450 tys. złotych na projekt pod nazwą „Odbudowa ołtarza głównego w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Potulicach”. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania została złożona oferta od firmy: „ARTSakra” Studio Wystroju Wnętrz Sakralnych w Zakresie Twórczości i Rękodzieła Artystycznego”.

Przełomowym momentem był 25 września 2024 roku. – Od godzin porannych dwa samochody wiozły z warsztatu dzieło, by po przejechaniu prawie czterystu kilometrów i po montażu, ukazało się to, na co patrzymy. Znamiennym jest chwila, w której stawianie ołtarza dobiegło końca. Była to godzina Bożego Miłosierdzia. „Jezu Ufam Tobie” – powiedział ks. Maciej Szmytowski SChr.

fot. KAI

Uroczystość upamiętnił dokument, jaki został ukryty w nieznanym miejscu ołtarza. Podpisali się na nim: ordynariusz diecezji bydgoskiej – bp Krzysztof Włodarczyk, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej – ks. Bogusław Burgat SChr, rektor Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II – ks. prof. Mirosław Kalinowski, poseł na Sejm RP – Łukasz Schreiber, burmistrz miasta i gminy Nakło nad Notecią – Sławomir Napierała, przewodniczący rady gminy Nakło nad Notecią – Paweł Wiśniewski, starosta nakielski – Krzysztof Błoński i proboszcz potulicki – ks. Maciej Szmytowski SChr.

Kościół w Potulicach według projektu Leonarda Jana Ludwika Marconiego to dawna kaplica dworska wybudowana w 1862 roku w stylu neoklasycystycznym przez właścicieli dóbr – rodzinę Potulickich. Dlatego nie zabrakło również akcentu związanego z Anielą hrabiną Potulicką. Urodzona 8 kwietnia 1861 roku w Londynie dzieciństwo i młodość spędziła w Potulicach. Mając zaledwie 19 lat, straciła ojca, obejmując jego dobra. Było to w sumie ponad 6600 hektarów ziemi. Pozwoliło jej to na podjęcie szerokiej działalności społecznej i charytatywnej. Jako ostatnia dziedziczka rodu, pałac wraz z parkiem w Potulicach oddała do dyspozycji kard. Augusta Hlonda, z przeznaczeniem na powstałą Fundację Potulickich własnego imienia, która wspierała i wspiera nadal działalność KUL w Lublinie.

Parafia w Potulicach została erygowana przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego 13 sierpnia 1971 roku. Niezatwierdzona przez władze państwowe, funkcjonowała do 12 stycznia 1980 roku jako ośrodek duszpasterski. Pierwszym proboszczem był ks. Bogdan Krysiński. Od 1993 roku duszpasterstwo prowadzą chrystusowcy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze