SONY DSC

Powstaje pierwsze w Polsce centrum pomocy dzieciom – ofiarom przestępstw

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Powstaje pierwsze w Polsce kompleksowe centrum pomocy dzieciom, które padły ofiarą przestępstwa. Budowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę placówka ma w jednym miejscu zapewniać pomoc prawną, medyczną, psychologiczną i socjalną.

W środę budowę centrum wsparła Giełda Papierów Wartościowych, przekazując Fundacji ponad 162 tys. zł. Pieniądze pochodzą z aukcji charytatywnej, przeprowadzonej podczas jubileuszu 25-lecia Giełdy. Wręczając czek, prezes GPW, Małgorzata Zaleska przypomniała, że wylicytowano wówczas m.in. historyczny dzwon giełdowy, obraz Edwarda Dwurnika, weekend w prezydenckiej rezydencji czy koszulki znanych sportowców.

„Jest to bardzo znacząca suma, ona pozwoli nam lepiej, skuteczniej pomagać dzieciom” – powiedziała prezes Fundacji, Monika Sajkowska, odbierająca darowiznę w siedzibie Giełdy.

Wyjaśniła, że centrum, na które przeznaczone zostaną pieniądze ma być miejscem, gdzie „dzieci po naprawdę wielkich życiowych traumach spotkają się z terapeutami, z psychologami (…). Gdzie spotkają prawników, gdzie będą mogły być przesłuchane w przyjaznych warunkach”. „W tym centrum będą gabinety, gdzie cała rodzina dziecka zostanie otoczona wsparciem. Dzięki państwa inicjatywie ten cel jest bliższy” – powiedziała Sajkowska.

Wyraziła nadzieję, że centrum uda się otworzyć 1 czerwca, w Dniu Dziecka.

W rozmowie z PAP Sajkowska dodała, że centrum pomocy dzieciom ma bazować na modelu Child Advocacy Centre, który realizowany jest w USA i krajach skandynawskich. „Tam pod jednym dachem dziecko, ofiara przestępstwa – przemocy fizycznej, wykorzystywania seksualnego znajduje kompleksową pomoc” – powiedziała Sajkowska.

W założeniu powstać mają dwa centra, testujące różne modele pomocy – wielkomiejski i z perspektywy średniego miasta. Pierwsze powstaje właśnie w Warszawie, drugie ma być otwarte w Starogardzie Gdańskim.

PAP (js/ pz)

fot. Mario Spann, flickr.com

Powstaje pierwsze w Polsce centrum pomocy dzieciom – ofiarom przestępstw
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze