fot. PAP/Tytus Żmijewski

Powstał bar socjalny przy bydgoskiej bazylice: mieszkając z bezdomnymi, chcemy służyć jeszcze więcej

„Mieszkając z bezdomnymi, chcemy służyć jeszcze więcej” – mówi ks. Sławomir Bar CM z bydgoskiej bazyliki św. Wincentego a Paulo. Wspólnota, której od kilku lat przewodzi kapłan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, w najbliższą niedzielę świętować będzie 100-lecie istnienia.

Po mszy św., której przewodniczyć będzie bp Krzysztof Włodarczyk, zostanie poświęcony bar socjalny. – Nie będzie to jeszcze otwarcie, a poświęcenie, bo przed nami prace wykończeniowe, w tym odbiory – dodaje proboszcz. – To, że mieszkamy z bezdomnymi, powstaje wiele nowych inicjatyw, zbiórek charytatywnych – chociażby ostatnia dla powodzian – zobowiązuje nas do tego, byśmy wciąż byli wierni charyzmatowi naszego patrona św. Wincentego a Paulo – dodał.

Bar przy bazylice

Bar przy bazylice to miejsce, w którym każdego ubogiego seniora będzie stać́ na ciepły posiłek. To projekt skierowany tym razem do tych, którym godność́ nie pozwala na przyjęcie darmowej pomocy, chociaż̇ bardzo jej potrzebują̨. Bar dedykujemy osobom po 60. roku życia, których dochód nie przekracza 300% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej. Posiłki będzie można wykupić́ w formie abonamentów – na tydzień́ lub cały miesiąc. Minimalna opłata godnościowa za dwudaniowy obiad wynosić́ będzie 5 zł.

fot. PAP/Tytus Żmijewski

Dotychczasowe prace zrealizowano dzięki wsparciu darczyńców. – Bar ma być́ miejscem spotkania z drugim człowiekiem i przy wspólnym stole. Żeby tak się̨ stało, z inicjatywy Rady Parafialnej powstał „BARdzo ważny projekt” – mówi jego koordynator, Monika Siewert, dodając, że do realizacji został zaproszony każdy chętny, zarówno wolontariusz jak i darczyńca.

– Zbiórkę̨ na rzecz baru oparliśmy na szeregu małych i większych akcji. Za nami zbiórka książek i biżuterii, kiermasze, „BARdzo słodka niedziela”, „BARy natury”, „BARszcz na BAR” i rękodzieło. Uruchomiliśmy też zrzutkę online, sklep internetowy z voucherami, licytacje na Facebooku. Dzięki tym inicjatywom zebraliśmy już̇ blisko 140 tys. zł. Ze względu na powodzian chwilowo wstrzymaliśmy działania, ale jak tylko sytuacja się̨ unormuje, dokończymy zaplanowane akcje – dodała Monika Siewert.

Podczas specjalnej konferencji zaprezentowano również nowe logo bydgoskiej wspólnoty.

– W roku akademickim 2023/2024 Rada Parafialna zorganizowała konkurs, który został przeprowadzony wśród studentów komunikacji wizualnej na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Spośród 28 zgłoszonych prac wykładowcy wyłonili sześć propozycji, zaś nasza rada wybrała zwycięską pracę Jakuba Głucha – powiedziała dr Maria Lorentowicz-Zagalak.

Jakub Głuch, urodzony w 2001 r. w Bydgoszczy, absolwent Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, obecnie student trzeciego roku komunikacji wizualnej na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej, jest pasjonatem fotografii oraz szeroko pojętej sztuki wizualnej. Jako introwertyk ceni sobie spokojną obserwację otaczającego świata, co znajduje odbicie w jego twórczości, wyważonej, przemyślanej i pełnej subtelnych znaczeń́.

– Mój logotyp podkreśla wiodące wartości Bazyliki – miejsce święte, dom Boży, wspólnotę̨, schronienie, pomoc potrzebującym, otwartość́ – powiedział.

fot. PAP/Tytus Żmijewski

Bazylika św. Wincentego a Paulo będzie również miejscem bardzo ekologicznym. – To odpowiedź na encyklikę̨ papieża Franciszka „Laudato si”.

– Na terenach przy kościele wykonano już̇ sto odwiertów, zainstalowano pompy ciepła. Energia pozyskana z odnawialnych źródeł pokryje aż̇ 83% całego zapotrzebowania kościoła i domu zgromadzenia. Nasza inicjatywa, to nowatorskie działanie, dzięki któremu bazylika zostanie wpisane na listę̨ organizacji „Zielone parafie” – dodaje ks. Sławomir Bar CM.

Na zakończenie proboszcz zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania.

– Już w najbliższą niedzielę o 12.45 będzie można zapoznać się z historią miejsca. Po prezentacji msza św. i poświęcenie baru. Potem na placu przed kościołem jarmark wspólnot – mamy ich ponad 25 – tort jubileuszowy, koncert Anny Hnatowicz z zespołem, gra terenowa, atrakcje dla dzieci i inne niespodzianki. Parę lat temu obiecaliśmy sobie, że to miejsce będzie Wincentyńskim Domem Miłosierdzia i tak się właśnie dzieje – dodał ks. Sławomir Bar CM.

Dokładnie w 1923 roku na zaproszenie arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego kard. Edmunda Dalbora do Bydgoszczy przybyli kapłani ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Jako cel działalności duszpasterskiej wyznaczyli sobie budowę kościoła dla Polaków w tej części miasta, gdzie nie było żadnej świątyni. Dom Boży miał stanowić także wotum wdzięczności za powrót Pomorza do Macierzy oraz wdzięczność za 300-lecie powstania Zgromadzenia.

24 kwietnia 1924 r. kard. Dalbor erygował parafię św. Wincentego á Paulo. 27 września 1925 roku bp Antoni Laubitz z Gniezna poświęcił i wmurował kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym – tym samym rozpoczynając historię, która trwa do dziś. Parafię tworzy wiele wspólnot, organizacji, ruchów, których działania są zauważalne nie tylko na terenie Bydgoszczy, ale w Polsce i na świecie.

Galeria (4 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze