Powstało stowarzyszenie wiernych gromadzące sędziów z obu Ameryk
Decyzją papieża Franciszka Panamerykański Komitet Sędziów dla Sprawiedliwości Społecznej i Doktryny Franciszkańskiej otrzymał status stowarzyszenia wiernych o charakterze międzynarodowym.
To zwieńczenie wieloletniego procesu rozwoju, który miał początek w Buenos Aires. W ciągu kilku lat organizacja zrzeszająca sędziów dotarła do Chile, Kolumbii, Peru, Brazylii czy Stanów Zjednoczonych. Jej celem jest ochrona i promocja sprawiedliwości społecznej w sądownictwie.
>>> Aby skończyła się przemoc – nowy kolumbijski kardynał o swojej misji
Organizacja rozpoczęła działalność w 2019 r.
Papież w dokumencie ustanawiającym nowe stowarzyszenie wiernych przypomina, że to w jego obecności organizacja rozpoczęła działalność jako komitet panamerykański. Taką decyzję podjęło 120 sędziów z obu Ameryk w Watykanie w czerwcu 2019 r. Przez kolejne lata ciało to organizowało konferencje międzynarodowe oraz wydawało wskazania w kwestii promocji sprawiedliwości społecznej.
W dokumencie Franciszek zatwierdził również powstanie Instytutu Badań i Promocji Sprawiedliwości Społecznej im. o. Bartolomé de Las Casas dla celów dydaktycznych i akademickich. Ma on być utrzymywany i zarządzany przez komitet i działać w ramach Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
Ponadto papież mianował władze nowego stowarzyszenia i podległego mu instytutu naukowego. Na czele komitetu stanął argentyński sędzia, Roberto Andrés Gallardo. Do decyzji papieskiej załączono logo organizacji i statuty, które wchodzą w życie 31 sierpnia br.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |