Poznań: Caritas organizuje transporty na Ukrainę i otwiera kolejne ośrodki dla uchodźców
Na plebaniach i w domach instytucji kościelnych archidiecezji poznańskiej jest już 1500 miejsc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Abp Gądecki otworzył 16 marca nowy dom dla przybyszów w Poznaniu-Pokrzywnie.
Dom we współpracy z Caritas prowadzą siostry zakonne. „Siostry elżbietanki w swoim Domu św. Józefa w Pokrzywnie przyjęły 30 osób, którym udało się wydostać z ogarniętej wojną Ukrainy” – mówi ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Poznań.
>>> Poznań: oblaci otrzymali karetkę, która będzie służyła w Kijowie [+ZDJĘCIA]
Współpraca Caritas i UAM
Cały czas prowadzone są też zbiórki na rzecz uchodźców. Materiały opatrunkowe, bandaże, artykuły higieniczne i dla dzieci oraz środki czystości pochodzące z darów zebranych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i z centralnego punktu zbiórki poznańskiej Caritas mieszczącego się w hali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zostały wczoraj wysłane do Ukrainy. Dotychczas transporty z pomocą trafiły m.in. do Charkowa, Odessy, Berdyczowa, Mościsk i Kijowa.
„We współpracy z poznańskim Uniwersytetem wysłaliśmy transport najpilniejszych darów, o które prosiły ukraińskie wyższe uczelnie, a które będą tam na miejscu dystrybuowane wśród potrzebujących” – opowiada KAI ks. Janecki.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej podkreśla, że do Ukrainy wysyłane są kolejne tiry z darami z Wielkopolski. Zaznacza, że nadal do centralnego magazynu można przynosić opatrunki, bandaże, gazy oraz pampersy dla dzieci i dorosłych, a także środki czystości, poduszki i koce.
„Obecnie jednak najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności, jak konserwy, dania w słoikach, dżemy, żywność dla dzieci oraz mleko” – mówi ks. Janecki.
Dyrektor poznańskiej Caritas podkreśla, że planowane są kolejne wysyłki darów. Zwraca uwagę na ogromną pracę i zaangażowanie wolontariuszy, którzy segregują i pakują przywożone przez osoby prywatne i instytucje produkty.
„To są bardzo oddane osoby, które pracują z wielkim poświęceniem” – tłumaczy.
Ks. Janecki przypomina, że blisko 500 uchodźców przebywa na plebaniach i w budynkach kościelnych różnych parafii w archidiecezji poznańskiej, a 1000 miejsc jest przygotowanych na przyjęcie uchodźców w ośrodkach rekolekcyjnych oraz w zgromadzeniach zakonnych, m.in. franciszkanów, misjonarzy oblatów, albertynek, elżbietanek, serafitek i urszulanek. Nadal oczekiwane są dzieci z domów dziecka, które znajdą schronienie w jednym z ośrodków prowadzonych przez Caritas.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |