fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznań: Caritas rozprowadza dziś rogale świętomarcińskie

Caritas Archidiecezji Poznańskiej rozprowadza certyfikowane rogale świętomarcińskie. Ten tradycyjny wielkopolski smakołyk, wypiekany z okazji liturgicznego wspomnienia św. Marcina z Tours i Święta Niepodległości, można dziś nabyć przy Centrum Kultury Zamek przy ulicy Święty Marcin w Poznaniu i w ten sposób wspomóc najbardziej potrzebujących.

„Dzięki naszej akcji można skosztować tradycyjnych przysmaków, ale przede wszystkim wesprzeć tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Zebrane środki zostaną bowiem przeznaczone na organizację wigilii w jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich dla osób bezdomnych, samotnych i najbardziej potrzebujących oraz na wsparcie czterech poznańskich jadłodajni prowadzonych przez zgromadzenia zakonne” – mówi KAI Maria Książkiewicz.

Rzecznik poznańskiej Caritas podkreśla, że wcześniej, w dniach od 4 do 7 listopada i w dniach 9 i 10 listopada akcja trwała odpowiednio w szkołach i w parafiach.

>>> Radom: Caritas rusza ze zbiórką na rzecz bezdomnych

„Szacujemy, że łącznie rozprowadzimy około 11 tysięcy certyfikowanych rogali” – zaznacza M. Książkiewicz.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Rogale marcińskie wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, wypełnionego nadzieniem z białego maku, miodu, masła i bakalii. Kształt rogala ma przypominać podkowę, którą − według legendy − zgubił koń biskupa Marcina podczas przejazdu przez Poznań.

Tradycja wypieku rogali marcińskich narodziła się pod koniec XIX w. W 1891 r. ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pw. św. Marcina ks. Jan Lewicki podczas kazania zaapelował do wiernych, by wzorem swego patrona zrobili coś dobrego dla ubogich. Poruszony słowami proboszcza poznański cukiernik Józef Melzer postanowił odpowiedzieć na apel kapłana. Wypiekł rogale, które bogatsi mieszkańcy kupowali, a biedni – otrzymywali za darmo.

W 2008 r. Komisja Wspólnoty Europejskiej wpisała rogale marcińskie do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. Z czasem smakołyk ten stał się tradycyjnym wypiekiem na Święto Niepodległości.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej rozprowadza rogale świętomarcińskie od 2007 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze