fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznań: Caritas rozprowadza rogale świętomarcińskie, by pomóc choremu dziecku

20 tys. rogali świętomarcińskich rozprowadza w tym roku przy okazji 11 listopada Caritas Poznań. Dochód z ich sprzedaży pomoże w leczeniu ośmiolatka walczącego z nowotworem.

Rogal świętomarciński, tradycyjny poznański przysmak, jest elementem celebrowanych 11 listopada imienin ulicy św. Marcin – jednej z głównych ulic stolicy Wielkopolski. W niedzielę sprzedawanych jest ich nawet 250 ton. Rogale można nabyć m.in. na kiermaszu organizowanym w trakcie całodniowej imprezy w centrum miasta.

Rokrocznie rogale na swoich stoiskach a także za pośrednictwem parafii rozprowadza w okolicach 11 listopada Caritas Poznań. Jak poinformował w imieniu Caritas Paweł Pomin, dochód z ich sprzedaży wesprze w tym roku leczenie 8-letniego Michała, który cierpi na nerwiaka zarodkowego. Zebrane pieniądze sfinansują w części operację i chemioterapię.

Jak dodał, działania Caritas Poznań to nawiązanie do początków rogalowej tradycji, która narodziła się w 1891 roku.

„Kiedy proboszcz parafii pw. św. Marcina zaapelował do wiernych by wzorem patrona pomóc potrzebującym. Pierwszy na apel odpowiedział poznański cukiernik Józef Melzer, wypiekając rogale. Bogatsi mieszkańcy Poznania nabywali smakołyk za pieniądze, a biedni otrzymywali go darmo. Uzyskane pieniądze przekazywano na pomoc potrzebującym” – powiedział Pomin.

Od 2008 roku tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński jest produktem o chronionej nazwie pochodzenia w UE. Tym samym trafił na prestiżową listę regionalnych produktów, które powstają z lokalnych surowców i według oryginalnych przepisów.

Rogale świętomarcińskie muszą spełniać jasno określone wymagania. Do ich wyrobu należy używać ciasta półfrancuskiego wypełnionego nadzieniem z białego maku, wanilii, mielonych daktyli lub fig, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej. Z kolei waga nie powinna przekroczyć 250 gramów.

Certyfikaty na wypiek rogali świętomarcińskich uzyskało na początku listopada ponad stu wielkopolskich cukierników i piekarzy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze