Poznań: Centrum Integracji Międzypokoleniowej łączy seniorów, dzieci i nastolatków
Centrum Integracji Międzypokoleniowej to miejsce prowadzone przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej we współpracy z miastem Poznań. To tutaj – przy parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego znajdującej się na osiedlu Wichrowe Wzgórze – odbywają się zajęcia dla seniorów, dzieci i nastolatków. To tutaj różne grupy wiekowe mogą się spotykać i dzielić swoimi doświadczeniami.
Zajęcia adaptacyjne dla dzieci do lat trzech, zajęcia gimnastyczne dla seniorów, wycieczki, warsztaty edukacyjne, porady psychologów i prawników, spotkania promujące wolontariat oraz korepetycje. To tylko niektóre z licznych aktywności, jakie oferuje Centrum Integracji Międzypokoleniowej.
Nowe umiejętności
Miejsce to zaczęło funkcjonować 1 lutego 2024 r. w ramach realizacji projektu „Centrum Łączące Pokolenia”.
– Pomysł to odpowiedź na potrzeby. Caritas Poznań od ponad 10 lat prowadzi różnego rodzaju zajęcia dla seniorów. Do czasu pandemii covida odbywały się w siedzibie Caritas przy Rynku Wildeckim. Z czasem oferta szkoleń stawała się coraz bogatsza, a przestrzeń zbyt mała. Dodatkowo seniorów przybywa – ze względu na to, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Zaczęliśmy więc wynajmować pomieszczenia w różnych miejscach Poznania, aby realizować warsztaty dla seniorów. Jednak rozwiązanie to nie było satysfakcjonujące i stąd zrodził się pomysł utworzenia Centrum, miejsca wspólnego, dostosowanego do aktywnego spędzania czasu i budowania relacji. Centrum Seniora Caritas i Centrum Integracji Międzypokoleniowej tworzą przestrzeń zarówno dla seniorów, jak i młodszych pokoleń, będąc jednocześnie rozpoznawalnym punktem na mapie Poznania. To w tym miejscu od lutego 2024 r. skumulowana jest szeroka gama inicjatyw podejmowanych na rzecz seniorów w ramach dwóch projektów: „Nowoczesny Senior” i „Integrasenior” – w ramach Centrum Seniora Caritas. W tym samym budynku działa Centrum Integracji Międzypokoleniowej w ramach projektu „Centrum Łączące Pokolenia”, mające na celu organizację działań dla osób z różnych grup wiekowych i budowanie relacji między generacjami – powiedziała Beata Paszkiewicz, kierowniczka tego miejsca.
Do tej pory największym zainteresowaniem w Centrum cieszyły się zajęcia gimnastyczne oraz organizowane pierwszy raz w tym roku zajęcia taneczne. Mobilizują one do ruchu, który jest niezbędny do zachowania dobrej kondycji. Ponadto wielu uczestników bierze udział w kursach języka angielskiego, hiszpańskiego oraz w kursach komputerowych.
– Uczestnicy projektów bardzo chętnie biorą udział w wycieczkach – byliśmy już w Palmiarni Poznańskiej, Muzeum Narodowym, Muzeum Rogala. Przed nami jeszcze zwiedzanie Bramy Poznania. Na tego typu wydarzenia listy zgłoszeń zapełniają się błyskawicznie. Wspólne wypady są doskonałą okazją do integracji i nawiązywania znajomości – dodaje moja rozmówczyni.
>>> Mateusz Gołas OMI: Kościół w Belgii łączy Polaków [PODKAST]
Od seniorów do juniorów
Centrum działa od poniedziałku do piątku, a czasami także w weekendy. W środku znaleźć można nie tylko odpowiednie sale szkoleniowe, lecz także kuchnię, w której uczestnicy zajęć często wspólnie przygotowują posiłki. Dużym atutem miejsca jest również ogród. To w nim odbywają się najczęściej międzypokoleniowe rozmowy.
Jedną z propozycji wspólnych zajęć dla młodych i starszych jest cykl „Pytania od seniorów do juniorów”, w ramach którego młodzi ludzie uczą starszych obsługi różnych aplikacji oraz urządzeń takich jak smartfony lub tablety. Do tej pory odbyło się już kilka takich spotkań. A widząc duże zainteresowanie nimi – zorganizowano także Festyn Rodzinny pod hasłem „Zabawy podwórkowe łączce pokolenia”, podczas którego dzieci bawiły się w zabawy popularne w czasach młodości ich dziadków i rodziców.
I choć Centrum to działa zaledwie od kilku miesięcy – to widać już pierwsze pozytywne efekty.
>>> Klika – stowarzyszenie dla osób z niepełnosprawnościami, które jest jak rodzina [REPORTAŻ]
– Seniorzy mieszkający w tej samej okolicy, którzy brali udział w naszych zajęciach, już rozpoznają się w innych przestrzeniach, na przykład w sklepie czy w parku, nie są dla siebie anonimowi. To szczególnie ważne, bo wiemy, że jednym z głównych problemów, z jakim mierzą się starsi jest samotność. Dlatego tworzymy dla nich przestrzeń spotkania, w której każdy może rozwijać swoje talenty w przyjaznej atmosferze, ma powód do wyjścia z domu, do zadbania o siebie. Chcielibyśmy, żeby zajęcia wzmacniały zdrowie seniorów – na przykład gimnastyka. Chcemy, żeby pozwalały im odnaleźć się w czasach postępu technologicznego, rozwijały integrację i były pomocą dla dzieci w oswajaniu się z nowym otoczeniem, przygotowując je do pierwszych zajęć w przedszkolu. Ponadto Centrum ma służyć rozwojowi relacji międzypokoleniowych, gdzie młodsi czerpią z mądrości i doświadczenia starszych, a starsi zaczerpną współczesnej wiedzy od młodych, a wspólne wydarzenia będą sprzyjać budowaniu więzi. Zależy nam na tym, żeby wynosili z zajęć pozytywne doświadczenia, nowe umiejętności zdobyte podczas warsztatów i kursów – podkreśla Beata Paszkiewicz.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |