Burgund – Taizé – (alte Dorfkirche) Église Sainte-Marie-Madeleine

Poznań: Jubileuszowa XV edycja Ekumenicznego Święta Biblii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pod hasłem „Jak matka pociesza syna, tak Ja będę was pocieszał” rozpocznie się w niedzielę w Poznaniu XV Ekumeniczne Święto Biblii. Wydarzenie łączące siedem chrześcijańskich Kościołów jest okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale i dyskusji o Słowie Bożym.

Ekumeniczne Święto Biblii odbędzie się w dniach 23-27 października w Poznaniu. Organizatorem Święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna (PGE), w skład której wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy, Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów w Poznaniu.

„Słowo Boże jest słowem, które pozwala na to, by każdy człowiek, nawet niewierzący, mógł odkryć głębie mądrości. Dla nas, dla ludzi wierzących, dla chrześcijan, to słowo jest wyznacznikiem naszej codzienności” – powiedział w środę na konferencji prasowej współprzewodniczący PGE ks. dr Tomasz Siuda z Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

Jak mówił, Biblia jest także „niezwykle kulturotwórcza”, dlatego podczas obchodów, uczestnicy nie tylko pochylają się bezpośrednio nad Słowem Bożym, ale i towarzyszą temu różne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym. W tym roku w ramach XV edycji Ekumenicznego Święta Biblii odbędzie się m.in. koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia (TGD), oraz wernisaż wystawy „Biblia w grafikach Jerzego Piotrowicza”.

Współprzewodniczący PGE ks. Jan Ostryk z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego powiedział, że rozważania nad tematem przewodnim tegorocznej edycji – „Jak matka pociesza syna, tak Ja będę was pocieszał” będą prowadzone m.in. podczas warsztatów biblijnych. Jak dodał, najważniejszym wydarzeniem będzie jednak wspólne Nabożeństwo Słowa w poznańskiej katedrze, któremu przewodniczyć będzie bp Grzegorz Balcerek oraz zwierzchnik Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP Mateusz Wichary.

Pastor Piotr Wisełka z Kościoła Zielonoświątkowego podkreślił natomiast, że Święto Biblii jest inicjatywą, która udowadnia, że Kościoły w Poznaniu poza codzienną działalnością, mają chęć do tego, by angażować się także w działania ekumeniczne.

„Poprzez to Święto Biblii chcemy też pokazać, że te relacje ze sobą nawzajem i wspólne prace wykonujemy nie tylko od święta, ale i przez cały rok. Jestem niezmiernie zadowolony i cieszy mnie, że we wszystkich Kościołach jest zapał do wspólnego działania i chęć do podejmowania tych inicjatyw” – zaznaczył.

Ostatniego dnia tegorocznych obchodów, 27 października, odbędzie także się wykład brata Aloisa z Taize „Pojednanie – przyjąć innego”.

Historia współpracy Kościołów poznańskich ma przeszło 40-letnią historię. Święto Biblii zorganizowano po raz pierwszy w 2001 roku. Obecnie jego organizacją zajmuje się powstała w 2002 r. Poznańska Grupa Ekumeniczna, która spotyka się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie, dyskusji i omawianiu programu dalszych ekumenicznych spotkań. Najważniejszymi wydarzeniami przygotowywanymi wspólnie przez Kościoły poznańskie jest Ekumeniczne Święto Biblii oraz Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

fot. too07cool/flickr.com

Zobacz także
Wasze komentarze