fot. unsplash/Stephen Radford

Poznań: Księga Mądrości podczas Verba Sacra

Wybitna aktora Halina Łabonarska przeczytała Księgę Mądrości w poznańskiej katedrze w niedzielę 12 maja. Była to druga tegoroczna premiera Verba Sacra.

Po raz pierwszy Księgę Mądrości Halina Łabonarska wykonała w katedrze poznańskiej w lutym 2000 roku w ramach cyklu Modlitwy Katedr Polskich. „Jej interpretacja spotkała się z dużym uznaniem i uważana była za jedną z najciekawszych w całym cyklu” – mówi KAI Przemysław Basiński. Pomysłodawca cyklu podkreśla, że popularna aktorka „znakomicie operowała kontrastem, precyzyjnie wydobywając znaczenia, o których istnieniu wiedzieć może tylko ten, kto doświadcza głębokiej wiary”. Zauważa, że Halinie Łabonarskiej udało się dotrzeć z Księgą Mądrości w ramach Verba Sacra do Londynu, a potem aż na kontynent amerykański. Została wydana również płyta audio w ramach Złotej Kolekcji Verba Sacra.

>>> Jadłodajnia albertynek w Poznaniu – tutaj można uzależnić się od pomagania [REPORTAŻ]

Księga Mądrości wciąż aktualna

W komentarzu biblijnym przygotowanym przez zmarłego w 2020 r. śp. ks. prof. dr. hab. Bogdana Poniżego, który odczytał Franciszek Romaniuk, kleryk Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, biblista podkreślił, że autorem księgi jest anonimowy Izraelita ze wspólnoty aleksandryjskiej.

„Celem, jaki sobie postawił autor księgi, wspaniale znający narodową przeszłość, ale i doskonale orientujący się we współczesnych mu kierunkach myślowych, szczególnie w filozofii stoickiej, jest umocnienie współwyznawców w wierze, i w wierności religijno-narodowym ideałom” – zauważył ks. prof. B. Poniży.

Wybitny egzegeta Starego Testamentu zwrócił uwagę, że „wobec zalewu pogaństwa hagiograf uczy, że trwanie w wierze ojców i tradycji narodu jest bezpieczną i jedyną drogą do szczęśliwego przejścia przez niebezpieczeństwa życia”. Komentator biblijny zaznacza, że głęboka teologiczna zaduma prowadzi mędrca do wniosku o charakterze ponadczasowym: „czym kto grzeszy tym bywa karany” (11,15) oraz „ta sama rzecz może być narzędziem nagrody bądź kary” (11,5).

www.freepik.com/clalinus

Ks. prof. Poniży stwierdził, że chociaż od zredagowania analizowanego tekstu mija około dwu tysięcy lat, w niczym nie stracił on na aktualności.

„W sytuacjach, gdy zacierają się „punkty odniesienia”, „odsłonięcie” żyjącym pozagrobowej perspektywy ich życiowych wyborów jest ostrym głosem ostrzeżenia przed lekceważeniem daru wolności. Jest wezwaniem do powrotu na drogę prawdy. Niewinnie cierpiącym ukazuje podstawową nadzieję, że Odkupiciel i Pan historii każdemu odda sprawiedliwość” – podkreślił wybitny biblista.

Oprawę muzyczną przygotował Sołacki Chór Kameralny pod dyrekcją Marianny Lewickiej. W programie uczestnicy wydarzenia usłyszeli Antonio Lotti (1667-1740) – Messa a tre voci: Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei. Wydarzenie sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.

Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze